Φενέρμπαχτσε - Άλμπα 89-84: Ο Ντε Κολό υπέγραψε το «10 στα 10»! (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Η Φενέρμπαχτσε (15-10) έφτασε το σερί της στις 10 νίκες, αν και η Άλμπα (8-17) αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι». Πρωταγωνιστής ο Νάντο Ντε Κολό, καθοριστικός στην τελευταία περίοδο ο Νταϊσόν Πιερ.

Το σερί μεγάλωσε. Δέκα στα δέκα! Και η Φενέρμπαχτσε συνεχίζει. Η νίκη πάει στους Τούρκους, τα εύσημα στην ομάδα του Αίτο Ρενέσες.

Έπαιξε το ματς στα ίσα και έχασε στις λεπτομέρειες. Και στον παράγοντα «Ντε Κολό». Ο Γάλλος γκαρντ τα έκανε όλα στο παρκέ, έχοντας 26 πόντους, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το εκπληκτικό και συνάμα η εξήγηση για τη δυναμική της Άλμπα, είναι πως είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Το ματς

Μόνο τυχαίο δεν είναι ότι η μεγαλύτερη διαφορά της Φενέρ καταγράφηκε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα (+13, 85-72). Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει.

Στην αρχή, μάλιστα, η Άλμπα διατηρούσε το προβάδισμα (3-8, 20-15). Το ματς μέχρι το τελευταίο τετράλεπτο κυλούσε έτσι.

Εκεί η Φενέρ κατάφερε να ξεφύγει με 13 πόντους. Τι έκανε η Άλμπα; Ένα σερί 10-0 (!), το οποίο έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (85-82) με 1.27 στο ρολόι.

Δύο καλές επιθέσεις και μία άμυνα, επέτρεψαν στη Φενέρ να ξεφύγει με διαφορά 7 πόντων. Και το ματς κρίθηκε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ έχει 25 ασίστ με 7 λάθη, σούταρε με 60% στα δίποντα και πήρε όλες τις κρίσιμες φάσεις στο τέλος.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Φυσικά ο Ντε Κολό με 26 πόντους, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νταϊσόν Πιερ έκανε πράματα και θάματα στο 4ο δεκάλεπτο, με κρίσιμα καλάθια και μία καθοριστική άμυνα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Σίβα Πέιτον έμεινε άποντος σε 15:45 με 0/8 σουτ!

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Στο 85-82, ο Πιερ έβγαλε την άμυνα με τάπα και η Φενέρ με ένα μικρό σερί 4-0 τελείωσε το ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Νάντο Ντε Κόλο έκανε την ασίστ, ο Γιαν Βέσελι την πτήση για το δυνατό κάρφωμα. Επίσης, η πάσα πίσω από την πλάτη του Σίκμα στον Φοντέκιο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τίποτα. Κανονικά δεν θα έπρεπε ούτε και η Άλμπα, αλλά το τελευταίο ενάμισι λεπτό του αγώνα ήταν καθοριστικό.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-42, 67-60, 89-84.