Παναθηναϊκός-Βαλένθια 91-72: Πειστικός και απολαυστικός!

Γιώργος Κούβαρης
Μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε το καλύτερο, ίσως, παιχνίδι του τη φετινή σεζόν, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και επικράτησε εύκολα της Βαλένθια με 91-72.

Κάνοντας οι «πράσινοι» το ταμείο στο τέλος της σεζόν, σίγουρα θα έχουν να λένε για το παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής! Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την πιο «γεμάτη» εμφάνιση της χρονιάς και δεν άφησε την Βαλένθια (η οποία σημειωτέον «καιγόταν» για τη νίκη) να φανεί απειλητική περισσότερο από 12-13 λεπτά.

Έκτοτε στο παρκέ του ΟΑΚΑ υπήρχε μία ομάδα. Και αυτή ήταν ο Παναθηναϊκός! Το μεγάλο ζητούμενο για το «τριφύλλι» ήταν η διάρκεια. Και αυτή τη φορά όχι μόνο δεν άφησε ένα ημίχρονο να πάει χαμένο (όπως κάνει τις περισσότερες φορές φέτος) αλλά φρόντισε να... κόψει τον βήχα των Ισπανών και αν βρεθει στο +14 ύστερα από το πρώτο μισό του ματς. Αυτό ήταν! Η συνέχεια αποτέλεσε... τυπική διαδικασία.

Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τόσο στην άμυνα όπου δεν άφηναν τους φιλοξενούμενος να πάρουν... ανάσα, όσο και στην επίθεση όπου είχαν πολύ καλές συνεργασίες, κάτι που φαίνεται και από τις 23 ασίστ. Ο Παπαγιάννης έδειξε ότι δεν πέρασε ούτε μια μέρα από τον τραυματισμό του, ο Παπαπέτρου ανέβασε ρυθμούς, ενώ ο Μποχωρίδης αποτέλεσε τον παίκτη-κλειδί πραγματοποιώντας με τη σειρά του, το καλύτερο, φετινό του, παιχνίδι. Ουσιαστικά ήταν εκείνος που έδινε την μεγαλύτερη σιγουριά κάθε φορά που βρίσκονταν στο παρκέ, λειτουργώντας εξαιρετικά ως πλέι μέικερ.

Το ματς

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο τρίλεπτο του ματς (8-7) αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων έπρεπε να γίνει αλλαγή στην κορυφή της ρακέτας, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να ήταν εκείνος ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έκανε την διαφορά στο ματς. Εκτός του ότι «σκέπασε» το «πράσινο» καλάθι, πήρε πολλές μπάλες στην επίθεση και με συνεχόμενους πόντους οδήγησε τους «πράσινους» σε ένα 12-3 και σε διαφορά 10 πόντων (20-10)! Ηταν ένα διάστημα όπου λειτουργούσαν τα πάντα στην εντέλεια για τον Παναθηναϊκό και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Όμως οι συνεχόμενες αλλαγές από τον πάγκο του «τριφυλλιού» σε συνδυασμό με την είσοδο του Χέρμανσον στην πεντάδα της Βαλένθια, έφεραν τα πάνω-κάτω στο ματς. Ο Ισλανδός με επτά σερί και αναπάντητους πόντους βοήθησε την ισπανική ομάδα να μειώσει σε 20-17 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-20. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν 8/11 δίποντα και 8 περισσότερα ριμπάουντ (10-2), αλλά μετρούσαν παράλληλα 0/4 τρίποντα σε αντίθεση με τη Βαλένθια που είχε 4/8 έξω από τα 6.75 μέτρα.

Η διαφορά παρέμενε στο καλάθι έως το 12' (26-24) αλλά εκείνη τη στιγμή ήταν η στιγμή της... αφύπνισης του Ζακ Όγκουστ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση! Με τον σέντερ των «πρασίνων» να «βγάζει» άμυνες και να «τελειώνει» φάσεις στην επίθεση και τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει με τη σειρά του πέντε σερί πόντους, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 14-4 και προηγήθηκε με 40-28 στο 16'! Η άμυνά του ήταν εξαιρετική με αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά και στο +16 (48-32) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-34).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μέτρησε 4/8 τρίποντα (και 4/12 στο σύνολο), κράτησε ψηλά το ποσοστό στα δίποντα (73,7% με 14/19) είχε περισσότερα από διπλάσια ριμπάουντ (18-7) και σχεδόν διπλάσιες ασίστ (15-9). Την ίδια ώρα η Βαλένθια μετρούσε 9/16 δίποντα και 4/13 τρίποντα (σ.σ. είχε 0/5 στην β' περίοδο) και τους Χέρμανσον (11π.) και Μαρίνκοβιτς (8π.) να ήταν οι μοναδικοί που... απασοχλούσαν το «πράσινο» καλάθι. Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Νέντοβιτς είχε 12 πόντους (σ.σ. αλλά και 2/8 τρίποντα) ο Παπαγιάννης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ενώ άλλους 8 πόντους είχε και ο Ουάιτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε σε μεγάλο βαθμό. Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δεν άφηνε τη Βαλένθια να πλησιάσει στο σκορ. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, ενώ και με τις βοήθειες του Παπαπέτρου, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +19 για την ομάδα του Όντεντ Κάτας (53-34 στο 24'), δείγμα και των όσων συνέβαιναν στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Η Βαλένθια με ένα μίνι σερί του Πρέπελιτς μπόρεσε να μειώσει μέχρι τους 12 πόντους (57-45) αλλά και πάλι. Οι «πράσινοι» δεν... πτοήθηκαν και κράτησαν την διαφορά κοντά στους 16 με 18 πόντους έως και το τέλος του γ' δεκαλέπτου (68-52).

Ουσιαστικά η τελευταία περίοδος του ματς αποτέλεσε τυπική διαδικασία με την διαφορά να φτάνει και στους 20 πόντους (80-60) για πρώτη φορά στο ματς. Μόνο και μόνο από αυτό, εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος τα όσα βλέπαμε στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί το πιο «γεμάτο» και πιο ποιοτικό παιχνίδι του τη φετινή σεζόν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στην άμυνά του (9 κλεψίματα), έλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ (37-22) ενώ μέτρησε και 64% στα δίποντα (27/42).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε όλες τις δουλειές στο γήπεδο κάνοντας κάτι περισσότερο από αισθητή την παρουσία του στο παρκέ! Πέτυχε 12 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, ενώ είχε επίσης 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ουσιαστικοί Παπαγιάννης (8π., 9ριμπ.), Όγκουστ (8π., 2ριμπ., 2ασ., 2κλ.), όπως επίσης και ο Άαρον Ουάιτ ο οποίος είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους 14-4 του Παναθηναϊκού με το οποίο μετέτρεψε το 26-24 σε 40-28 με αποτέλεσμα να πάρει του ηνία του αγώνα και να αποτελέσει το απόλυτο αφεντικό του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Απαρατήρητοι οι Σαν Εμετέριο και Λαμπεϊρί.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη στο πρώτο ημίχρονο ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, βάζοντας... μέσα στο καλάθι τον αντίπαλό του!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τίποτα απολύτως! Η Βαλένθια τα χαμηλά ποσοστά εντός παιδιάς (23/58 σουτ), τα 14 λάθη και τα -15 ριμπάουντ από τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72