Ερυθρός Αστέρας - Μπαρτσελόνα 60-72: Θέμα άμυνας και ποιότητας (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Στην επιστροφή των Τζόρνταν Λόιντ και Νίκολα Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα (15-6) επικράτησε περισσότερο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (7-14). Πάτησαν κορυφή οι Καταλανοί!

Η νύχτα των μεγάλων επιστροφών! Η Μπαρτσελόνα...εμφάνισε τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος αγωνίστηκε με τη φανέλα των Καταλανών μετά από ένα μήνα! Αλλά και τον Μπράντον Ντέιβις. Και ο Αστέρας... ανταπέδωσε με την παρουσία του Τζόρνταν Λόιντ, που ταλαιπωρήθηκε από τον κορονοϊό.

Τελικά δεν ήταν θέμα επιστροφών. Αλλά ποιότητας. Και η Μπαρτσελόνα ξεχειλίζει απ' αυτήν.

Πήρε προβάδισμα από την αρχή, άντεξε στην απόπειρα επιστροφής του Αστέρα και στο φινάλε κατέγραψε μία άνετη νίκη. Όσο και πολύτιμη, αφού σε συνδυασμό με την ήττα της ΤΣΣΚΑ από τη Φενέρ, έφερε την ισπανική ομάδα στην κορυφή.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε από νωρίς στο σκορ. Προηγήθηκε με 4-0, 11-3 και 20-8! Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (21-11).

Οι Σέρβοι πίεσαν, και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι το φινάλε του πρώτου ημίχρονου (35-31). Η... κλασική «κοιλιά» που κάνει η Μπαρτσελόνα στις αναμετρήσεις της.

Μόνο που το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία διαφορετική ιστορία. Η Μπαρτσελόνα κατάλαβε ότι τα τρίποντα μόνο ζημιά της κάνουν (2/18) και πήγε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι.

Και διέλυσε τον Αστέρα, ο οποίος είδε τον Λόιντ στην επιστροφή του να είναι επηρεασμένος (4/11 σουτ, 0/.5 τριπ.). Η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (66-45 στο 33'), δείγμα της άμυνας που έπαιξαν οι Καταλανοί και τους βοήθησε να ξεπεράσουν το μέτριο παιχνίδι τους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα έπαιξε άμυνα. Εκεί στηρίχθηκε, έχοντας σαρώσει στα ριμπάουντ, σε άμυνα και επίθεση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κόρεϊ Χίγκινς με 14 πόντους σε 18 λεπτά. Και ο Νικ Καλάθης με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ένα κλέψιμο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πιερ Οριόλα με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 19'.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κούζμιτς με όλα στο...μηδέν και μόνο 6' στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της 3ης, όταν η Μπαρτσελόνα πάτησε... γκάζι στην επίθεση και «στραγγάλισε» στην άμυνα τους Σέρβους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: O Νικ Καλάθης έδωσε την ασίστ στον Κόρεϊ Χίγκινς και αυτός κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι του Αστέρα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα το χαμένο προβάδισμα και το ποσοστό στα τρίποντα, ο Αστέρας την αναλογία ασίστ/λαθών, τα χαμένα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72.