Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 95-80: Εδραιώνεται στην οκτάδα!

Η… ταλαιπωρημένη Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Βαλένθια με σκορ 95-80 και εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Η αποστολή της Αρμάνι Μιλάνο έμεινε καθηλωμένη στην Ισπανία λόγω της σφοδρής χιονόπτωσης που έπληξε την ιβηρική χώρα τις τελευταίες μέρες και αναχώρησε μόλις χθες για την Ιταλία ενώ στο μεσοδιάστημα προπονήθηκε στις εγκαταστάσεις της… Βαλένθια! Έστω κι έτσι επικράτησε των Ισπανών και εδραιώνεται στις θέσεις που οδηγούν στα προημιτελικά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Mediolanum Forum, εκεί όπου ο Μάλκολμ Ντιλέινι κουβάλησε επιθετικά την Αρμάνι σκοράροντας για το 15-9 στο 5:38. Η Βαλένθια μάζεψε τη διαφορά με τις πρωτοβουλίες του Ντέρικ Ουίλιαμς (18-16) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-20 για τους γηπεδούχους. Ακολούθως η ομάδα του Έτορε Μεσίνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Τζίτζι Ντατόμε ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 34-22 στο 13:26 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 54-36, κάνοντας επιμέρους σκορ 33-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα ο Ντιλέινι σκόραρε για το +24, κάνοντας το 62-38 στο 21:32! Η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει με μπροστάρη τον Νίκολα Κάλινιτς όμως η Αρμάνι Μιλάνο διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 76-60. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια, με την Αρμάνι να πανηγυρίζει τη νίκη με σκορ 95-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 54-36, 76-60, 95-80.