Αναντολού Εφές - Άλμπα 84-76: Αρκούσε ένα δεκάλεπτο (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Η Αναντολού Εφές (10-9) χρειάστηκε ένα σούπερ δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου (7-12) για τη 19η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Μίτσιτς, Μορμάν οδήγησαν τους Τούρκους.

Η Εφές τα βρήκε... σκούρα για δύο δεκάλεπτα. Μετά επέβαλλε τον ρυθμό της και επιβλήθηκε της μαχητικής μα γεμάτης ελλείψεις, Άλμπα.

Η τουρκική ομάδα έπαιξε... σκυλίσια άμυνα στην 3η περίοδο του αγώνα, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να σκοράρει μόλις 9 πόντους!

Το ματς

Ξεκίνησε διαφορετικά απ΄ το φινάλε του. Η Άλμπα διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και μολονότι δεν ήταν εύστοχη από το τρίποντο, διατηρούσε το προβάδισμα (10-3).

Η Εφές κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να δείχνει κυρίαρχη. Προηγήθηκε με 14-12, με το σκορ στο δεκάλεπτο να κλείσει ισόπαλο (18-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην Άλμπα. Πήρε διαφορά 12 πόντων (42-30) στο 18' και φάνηκε να έχει το πάνω χέρι.

Μόνο που η Εφές δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα της. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επί μέρους 26-9 και η γηπεδούχος από το 51-49 και το 56-53... εκτοξεύτηκε στο 62-53, με ένα σερί 6-0.

Στο 34'η Εφές προηγήθηκε με +15, 74-59, ενώ στο 38' η διαφορά έφτασε και στο +16 (81-65).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές έπαιξε σοβαρή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε 19 ασίστ (με 12 λάθη) και 11 επιθετικά που έδωσαν πόντους από 2η ευκαιρία.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντριάν Μορμάν (8 ριμπ.) και ο Βασίλιε Μίτσιτς (8 ασίστ), με 15 πόντους έκαστος.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ροντρίγ Μπομπουά με 11 πόντους και 4 ασίστ και ο Σέιν Λάρκιν με 12 πόντους και 6 τελικές πάσες.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τιμ Σνέιντερ, όλα μηδέν σε 17:14.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 6-0 της Εφές που την έφερε από το +3 (56-53) στο +9 (62-53). Μετά όλα είχαν κριθεί.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: H Εφές με τέσσερις πάσες άνοιξε όλη την άμυνα της Άλμπα, με τον Ντάνστον να τελειώνει τη φάση αρχοντικά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές το πρώτο ημίχρονο, η Άλμπα την 3η περίοδο, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-44, 62-53, 84-76.