Άλμπα - Μακάμπι 73-85: Ζήτημα ανωτερότητας (vid)

H Μακάμπι (8-10) πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο, επικρατώντας της Άλμπα (7-11) με σκορ 73-85.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στην Άλμπα Βερολίνου, επιβάλοντας από την αρχή τον ρυθμό της και φτάνοντας στην εύκολη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Mercedes Benz Arena, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 17-24 με το τρίποντο του Κρις Τζόουνς. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα, δέχτηκε μόλις 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 28-43, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Καλοϊάρο (10π.).

Εν συνεχεία ο Όμρι Κάσπι ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 και ανέβασε τη διαφορά στο +18 για τη Μακάμπι (28-46, 20:13). Η Άλμπα προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, μειώνοντας σε 41-50 με τον Γκρέιντζερ όμως η Μακάμπι άντεξε στην πίεση και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 49-63. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια και η «ομάδα του λαού» έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο, επικρατώντας με σκορ 73-85.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 28-43, 49-63, 73-85.