Βιλερμπάν – Χίμκι 90-84: Ο Γιαμπουσέλε την «βύθισε» περισσότερο!

Γιώργος Κούβαρης
Η Βιλερμπάν υποδέχεται την Χίμκι για την 15η αγωνιστική της EuroLeague. Live η εξέλιξη του ματς στο gazzetta.gr.

Την 5η νίκη της σε 14 ματς πρόσθεσε στο «σακούλι» της η Βιλερμπάν και άφησε την Χίμκι να «χαροπαλεύει» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ μόλις 2-13.

Ο Γερσόν Γιαμπουσέλε ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα στην ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ενώ σημείο-κλειδί αποτέλεσε η 3η περίοδος και το επιμέρους 29-19 με το οποίο η Βιλερμπάν επέστρεψε από το -8 και προηγήθηκε για να πάρει τα ηνία του αγώνα στα χέρια της.

Ο Γιαμπουσέλε είχε 20 πόντους με 3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές και 5 ριμπάουντ, ενώ «διψήφιοι» ήταν επίσης οι Κόουλ (19π.), Φαλ (16π., 6ριμπ., 5ασ.) και Λάιτι (14π., 5ριμπ., 5ασ.)

Για την Χίμκι ένας... Μπούκερ (26π.) δεν έφερε την άνοιξη, ενώ ο Σβεντ είχε double-double με 14 πόντους και 10 ασίστ.

H ρωσική ομάδα μπορεί να ξεκίνησε καλά το ματς (20-29), μπορεί να διατήρησε την διαφορά κοντά στους 10 πόντους στο ημίχρονο (43-51) αλλά στο δεύτερο μισό του ματς, ανέλαβαν δράση οι γηπεδούχοι και έφτασα στην τελική επικράτηση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν είχε περισσότερες λύσεις, έβγαλε περισσότερους πρωταγωνιστές ενώ έδειξε αντίδραση όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Γιαμπουσέλε (20π., 4/8τρ., 5ριμπ.) και Φαλ (16π., 6ριμπ., 5ασ.) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν περισσότερο για λογαριασμό της Βιλερμπάν.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Πολύ καλή η απόδοση των Κόουλ (19π., 4ασ.) και Λάιτι (14π., 5ριμπ., 5ασ.) στο ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: ΜακΚόλουμ και Γιόβιτς δεν έκαναν αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο πεντάλεπτο και μετά το 77-77 του 35' .

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εκπληκτική τάπα του Γιαμπουσέλε στον Γερέμπκο, στην προσπάθεια του Σουηδού να αφήσει τη μπάλα στο καλάθι της Βιλερμπάν δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ουσιαστικά οι δύο ομάδες πετάνε από ένα ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 43-51, 72-70, 90-84