Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις: Στο ΟΑΚΑ έχει... θρίλερ (vids)

Γιώργος Κούβαρης
O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται την Ζάλγκιρις Κάουνας στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 13η αγωνιστική της EuroLeague (11/12, 21:00), με τους Λιθουανούς να... βάζουν δύσκολα στους «πράσινους» τα τρία τελευταία χρόνια στην Αθήνα.

Βλέποντας κάποιος την προϊστορία του Παναθηναϊκού με την Ζάλγκιρις επί ελληνικού εδάφους από τον Σεπτέμβριο του 1995 όταν και οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για πρώτη φορά, μέχρι και την περσινή τους αναμέτρηση τον Ιανουάριο του 2020, σίγουρα θα αναρωτιέται: «Μα καλά, ποιο θρίλερ;»

Η αλήθεια είναι ότι οι «πράσινοι» μετρούν 13 νίκες σε 14 εντός έδρας παιχνίδια κόντρα στους Λιθουανούς, αλλά από τότε που η EuroLeague άλλαξε εντελώς το σύστημα διεξαγωγής, τα πράγματα δεν είναι και τόσο... εύκολα όσο (μπορεί να) φαίνονται. Η απάντηση έχει δοθει εμφατικά στα τρία τελευταία ματς των δύο ομάδων στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Ουσιαστικά η τελευταία (και σχετικά) άνετη νίκη του Παναθηναϊκού σημειώθηκε στην πρεμιέρα της σεζόν 2016-17 με 84-76 (Παππάς 19, Σίνγκλετον 13 – Μότουμ 19, Γιανκούνας 13) αφού οι τρεις επόμενες συναντήσεις των δύο ομάδων κράτησαν το ενδιαφέρον στα ύψη μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Καλάθης και... τέζα η Ζάλγκιρις

Πρώτη και καλύτερη αυτή της 25ης Ιανουαρίου 2018 για την 20η αγωνιστική της διοργάνωσης. Μπορεί λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός να έδειχνε πώς θα είχε εύκολο βράδυ με την διαφορά στο +20 (43-23 στο 16') αλλά από τη στιγμή που η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους την μείωσε κατά το ήμισυ (46-36) όταν οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, τα πάντα έμοιαζαν ανοικτά. Όπως και αποδείχθηκε. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, η Ζάλγκιρις έμοιαζε να «καθαρίζει» με την υπόθεση της νίκης έχοντας προηγηθεί με 90-83 στα 3:41 πριν από τέλος (σ.σ. και μάλιστα με συνεχόμενα καλάθια του Άαρον Ουάιτ!) ενώ στα 4'' ο Πάνγκος είχε δώσει το... μισό «διπλό» στην ομάδα του σκοράροντας για το 93-92. Όμως ο Νικ Καλάθης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα αλησμόνητο coast to coast ευστόχησε σε buzzer beater (94-93) βάζοντας τη δική του «σφραγίδα» στο θρίλερ.

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8 (1), Ρίβερς 10 (2), Παππάς 6, Ντένμον 14 (4), Γκιστ 12, Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 14 (2), Γκέιμπριελ, Καλάθης 14 (9ασ., 8ριμπ.), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.

Ζάλγκιρις (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 3, Πάνγκος 14 (3), Τουπάν 12, Ούντριχ 2, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (2), Ουάιτ 17 (1), Καβαλιάουσκας 21, Βαλίνσκας, Ουλάνοβας 9.

Άστοχος ο Καλάθης στο buzzer beater και πρώτο «διπλό» στην παράταση

Ο Νικ Καλάθης θα μπορούσε να κάνει το «repeaτ» στα buzzer beater κόντρα στην Ζάλγκιρις, αλλά αυτή τη φορά το σουτ που έκανε για τη νίκη στο ματς της 4ης αγωνιστικής για τη σεζόν 2018-19, δεν βρήκε στόχο. Αν και εντελώς αμαρκάριστος, είδε τη μπάλα να χτυπάει στο σίδερο και να παραμένει το 76-76 για την παράταση. Ένα ματς όπου ο Παναθηναϊκός «κυνηγούσε» την Ζάλγκιρις για 38 λεπτά, αλλά στο τελευταίο ενάμιση λεπτό έχοντας προηγηθεί με 74-70 δεν μπόρεσε να «τελειώσει» τη δουλειά. Στο έξτρα πεντάλεπτο η λιθουανική ομάδα έλεγξε το ματς, έπαιρνε το προβάδισμα στο σκορ και το μόνο που έκαναν οι «πράσινοι» ήταν να «κυνηγούν». Με το σκορ στο 83-86 στα 11'' πρι από το τέλος της παράτασης και πάλι ο Νικ Καλάθης ήταν άστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα και κάπως έτσι το «τριφύλλι» γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στην ιστορία του από την Ζάλγκιρις Κάουνας με 83-87.

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 6, Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 8 (2), Γκιστ 9 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (3/10τρ.), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

Ζάλγκιρις Κάουνας (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Ουόλτον Τζούνιορ 5 (1), Ουόλτερς 10 (1), Ουόκαπ 14, Βέστερμαν 5 (1), Γιανκούνας 4, Μπιρούτις 3, Ουάιτ 13, Γκριγκόνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλάνοβας 11 (1).

Πήγε να... βγάλει τα μάτια του

Παραλίγο ο Παναθηναϊκος να φτάσει σε μια... big time «αυτοκτονία» στο παιχνίδι της 17ης Ιανουαρίου 2020 για την 20η αγωνιστική της EuroLeague. Απλούστατα είχε καταφέρει να φέρει το ματς στα μέτρα του μετά το αιφνιδιαστικό ξεκίνημα της Ζάλγκιρις (18-27 το δεκάλεπτο και 46-49 το ημίχρονο) και να ανακτήσει τα ηνία στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου μέρους. Μάλιστα στα 18'' πριν από το τέλος και ενώ είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη έχοντας προβάδισμα με 94-88, λίγο έλειψε να ρίξει μια κλωτσιά και χύσει την καρδάρα με το γάλα. Αρχικά ο Νάιτζελ Χέις με γκολ φάουλ μείωσε σε 94-91 και στη συνέχεια ο Τζίμερ Φριντέτ με 2/2 βολές έδωσε εκ νέου «μαξιλαράκι» ασφαλείας με 96-91. Στην επίθεση της Ζάλγκιρις και πάλι ο Χέις με τρίποντο (αυτή τη φορά άμεσο) μείωσε σε 96-94. Και στο τέλος λίγο έλειψε να γίνει τεράστια γκάφα, καθώς ο Ράις έκανε το λάθος, αλλά ο Ουόκαπ δεν πρόλαβε να το ολοκληρώσει με αποτέλεσμα αν φτάσουν οι «πράσινοι» σε μια αγχωτική νίκη!

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 16 (4), Ράις 20 (3), Παπαγιάννης 13, Ράουτινς, Τζόνσον 6 (2), Φριντέτ 11 (1), Καλάης 14 (11ασ.), Ουάιλι 2, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2.

Ζάλγκιρις Κάουνας (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ουόκαπ 16 (1), Ρίβερς 13 (3), Λεκαβίτσιους 16, Χέις 9 (2), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 7 (1), Γιοκουμπάιτις, Λεντέι 10 (1), Λαντέιλ 11 (2), Ουλάνοβας 10.