Άλμπα - Ζενίτ 66-73: Την «στραγγάλισε» και πήρε τη νίκη (vid)

Η Ζενίτ (4-2) υποχρέωσε την Άλμπα (2-6) να σκοράρει με δυσκολία και επικράτησε με 66-73.

Η Ζενίτ επέστρεψε στις νίκες αφού επιβλήθηκε στο Βερολίνο της Άλμπα με 66-73

Η ομάδα του Πασκουάλ ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και με τον Πάνγκος να μοιράζει ασίστ και τους ψηλούς (Τόμας, Γκουντάιτις) να τις εκμεταλλεύονται δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές γεγονός που τις οδήγησε σε αρκετά άστοχα σουτ και σπάνια καλάθι αφού το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 10-12.

Η παρουσία του Ζούμπκοφ άλλαξε τα δεδομένα στην δεύτερη περίοδο. Ο Ρώσος φόργουορντ μαζί με την δημιουργία του Πάνγκος (6 ασίστ στο ημίχρονο) και την καλή άμυνα των φιλοξενούμενων (0/11 τρίποντα η Άλμπα), έστειλαν την διαφορά στο +11 (20-31, 18').

Τα τρίποντα του Μάτισεκ «έσπασαν» την κατάρα πίσω από τα 6.75, όμως η Ζενίτ βρήκε 7 διαδοχικούς πόντους από τον Τόμας κι έτσι διατήρησε το προβάδισμά της (31-42, 15'). Οι Βερολινέζοι βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Σίκμα, αλλά ο Πονίτκα απαντούσε για την δική του ομάδα. (39-47, 19').

Όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο πιο καθαρές φάσεις έβρισκε στην επίθεση η ομάδα του Πασκουάλ κυρίως χάρη στις ασίστ του Πάνγκος με αποδέκτη της μπάλας και σκόρερ τον Γκουντάιτις (45-59, 33'). Η Άλμπα προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε αφού με τρίποντο του Σίβα μείωσε σε 56-61 (37'). Οι Ρώσοι έμειναν ψύχραιμοι όμως και μετά από δύο καλές άμυνες έφτασαν στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ έπαιξε πολύ καλή άμυνα και στην επίθεση σούταρε καλύτερα στα δίποντα (50%-63%). Επίσης η Άλμπα ολοκλήρωσε με 4/21 τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλ Τόμας τελείωσε με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ ο Αρτούρας Γκουντάιτις είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δεν βοήθησε καθόλου ο Μαόντο Λο (4π. με 1/4 σουτ, 2ασ.).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κέβιν Πάνγκος δεν σούταρε αρκετά (3π. με 1/3 σουτ), αλλά μοίρασε 8 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 56-61, οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα με τον Πονίτκα να μην αστοχεί σε βολή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα 4/21 τρίποντα. Η Ζενίτ παρομοίως τα 4/22 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πανέξυπνη ασίστ του Σίκμα στον Λάμερς για τ δικό του κάρφωμα.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 22-33, 43-51,