Βιλερμπάν - Ζενίτ 53-66: Κρατάει τη νίκη και τίποτα άλλο (vid)

Η Ζενίτ (3-1 επικράτησε της Βιλερμπάν (1-5) με 53-66 σε ένα ματς το οποίο δύσκολα... βλεπόταν.

Η Ζενίτ σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 53-66.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού στο οποίο κυριάρχησαν λάθη και αστοχία. Τα καλάθια έμπαιναν σπάνια αφού η Βιλερμπάν τελείωσε το ημίχρονο με 15 λάθη και η Ζενίτ με 9.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με 9/27 σουτ και οι Ρώσοι με 10/25. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έστω και στις λεπτομέρειες και κυρίως χάρη στον Χόλινς πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 21-28.

Η τρίτη περίοδος δεν είχε διαφορετική εικόνα με το επιμέρους σκορ να είναι 4-2 μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού (25-30, 24'). Οι Γάλλοι με τρίποντο του Καουντί πλησίασαν σε 31-34 (26'), όμως η ποιότητα των Πονίτκα και Τόμας βοήθησαν την Ζενίτ να βρεθεί στο +9 (35-44, 29').

Η Βιλερμπάν με εύστοχα τρίποντα των Καουντί και Λάιτι βρήκε απαντήσεις στο πιο ορθολογικό τρόπο παιχνιδιού των φιλοξενούμενων και έμειναν κοντά στο σκορ (52-55, 37'). Η ψυχραιμία των παικτών του Πασκουάλ μαζί με την καλή τους άμυνα δεν επέτρεψαν κάτι περισσότερο κι η Ζενίτ επέστρεψε στις νίκες.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ έπαιξε πιο στοχευμένο μπάσκετ από την Βιλερμπάν που βασίστηκε στο ένστικτο. Οι νικητές καλύτεροι στα δίποντα (41%-67.9%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόμας τελείωσε με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 28 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Στραζέλ, Μπακό, Φρίμαν, Λακόμπ και Ντιοτ... σαν να μην έπαιξαν.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πόιθρες είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Καλή παρουσία κι από τον Πονίτκα (9π, 5ρ., 3ασ, 2κλ.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 53-56, ο Τόμας βρήκε εύστοχο σουτ από μέση απόσταση και στη συνέχεια με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ κλείδωσαν τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βιλερμπάν τα 15 λάθη του πρώτου ημιχρόνου. Η Ζενίτ τα 4/20 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ένα κόψιμο του Πόιθρες στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 21-28, 37-44, 53-66