Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 66-71: Ο Σμιτς ντύθηκε Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 66-71 της Βαλένθια. Ο Σμιτς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ αντικατέστησε επάξια τον Μίροτιτς, καλός κι ο Καλάθης (14π., 5ασ.).

Ο Νίκολα Μίροτιτς βρισκόταν σε καραντίνα αφού βρέθηκε θετικός στον Covid -19, αλλά οι συμπαίκτες του έκαναν περίφημη δουλειά και έφυγαν πανηγυρίζοντας από την έδρα της Βαλένθια (66-71).

Για ένα ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη, όμως η άμυνα των Καταλανών και η εξαιρετική παρουσία των Σμιτς, Καλάθη και Αμπρίνες στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν διαφορά 15 πόντων στην Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 5 πόντους και τίποτα περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα έπαιξε σπουδαία άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Επίσης τελείωσε με 19 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόλαντς Σμιτς σε 30:28 είχε 15 πόντους (3/3δ., 3/3τρ.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δεν βοήθησε ο Μάρτιν Χέρμανσον ο οποίος είχε έναν πόντο, μία ασίστ κι ένα λάθος σε 14:26.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικ Καλάθης πρόσφερε 14 πόντους με 7/10 δίποντα και 5 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία είχε κι ο Άλεξ Αμπρίνες (11π.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 66-61 ο Ντούμπλιεβιτς αστόχησε ανενόχλητος σε τρίποντο. Στη συνέχεια ο Ντέιβις σκόραρε και «κλείδωσε» τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 30.8% και οι φιλοξενούμενοι με 30.4%.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ωραία ασίστ του Καλάθη για το εύκολο καλάθι του Χίγκινς που έκανε το 66-57.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-33, 44-54, 66-71