Ολυμπιακός: Όποιος βιάζεται, σκοντάφτει

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες σχολιάζει την πρεμιέρα του Ολυμπιακού και την ήττα από την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ.

Το μοναδικό πράγμα που μετρούσε στην πρεμιέρα κόντρα στην Ζαλγκίρις ήταν η νίκη και τίποτα άλλο. Ας ερχόταν και με μισό μηδέν δεν λέγαμε. Δεν ήρθε…

Αν είχαν πάρει το αμυντικό ριμπάουντ θα την είχαν πάρει. Δεν το πήραν κι ηττήθηκαν.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε αναπάντεχη ήττα. Το «αναπάντεχη» προκύπτει από το γεγονός ότι είχε προβάδισμα 11 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ για ένα τρίλεπτο. Προκύπτει επίσης γιατί αντιμετώπισε μία ομάδα η οποία δεν θεωρώ πως θα πετύχει κάτι σπουδαίο την φετινή σεζόν.

Κι ας βρισκόμαστε νωρίς στη σεζόν…

Οι «ερυθρόλευκοι» στην τελευταία περίοδο έκαναν ελάχιστα πράγματα από αυτά που θέλει ο προπονητής τους. Πλάκα πλάκα με εξαίρεση την πολύ καλή δουλειά που έκαναν οι παίκτες στο επιθετικό ριμπάουντ, δεν θυμάμαι κάποιο άλλο θετικό στοιχείο.

Ακόμη κι αυτά τα ριμπάουντ δεν τα εκμεταλλεύτηκαν πάντως.

Τι είδαμε στο παρκέ στην τελευταία περίοδο;

Παίκτες να είχαν το νου τους στο να σκοράρουν και όχι στο να πασάρουν. Παίκτες που κοιτούσαν μόνο την επίθεση και όχι την άμυνα.

Παίκτες που δεν είχαν «καθαρό» μυαλό όταν αισθάνθηκαν πίεση με εξαίρεση φυσικά ποιον άλλον… Τον Σπανούλη που είδε κι απόειδε και μπούκαρε μέσα βάζοντας καλάθι και φάουλ.

Πλάκα πλάκα αν είχε βγει η επόμενη άμυνα θα μιλούσαμε για άλλο παιχνίδι, αλλά με τα «αν» δεν γίνεται δουλειά. Το έβαλε το τρίποντο ο Ουόκαπ κι έκανε το 67-66.

Το πιο σημαντικό από όλα είναι πως οι παίκτες ήταν ένα κλικ πιο αργοί από τους αντιπάλους τους.

Αυτό το τελευταίο έπαιξε σημαντικό ρόλο.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΑΚΟΜΗ…

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο δέχτηκε 23 πόντους και τελείωσε την περίοδο με 3 ομαδικά φάουλ. Το τελευταίο καλάθι που δέχτηκε ήταν lay up.

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο δέχτηκε μόλις 11 πόντους, αλλά κινδύνεψε να δεχτεί 14. Το τρίποντο στο τέλος ήταν καλή επιλογή και οι Πειραιώτες είχαν μόλις 2 ομαδικά φάουλ.

Για αυτό είναι τα φάουλ για να τα κάνουν.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε δυσκολία στην επαναφορά της μπάλας τόσο από την πλαϊνή γραμμή όσο και από την τελική γραμμή.

Αυτό είναι κάτι το οποίο διορθώνεται.

Δεν ήταν τραγικά λάθη, αλλά όταν χάνεις στον πόντο κάθε κατοχή παίζει ρόλο. Πόσω δε μάλλον αν μιλάμε για 4-5 κατοχές.

ΜΕΝΩ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ

Νωρίς ακόμη. Κακή ήττα για μένα, αλλά νωρίς ακόμη. Νωρίς και για τους άλλους βέβαια, όχι μόνο για τον Ολυμπιακό.

Να τα λέμε όλα…

Οι παίκτες είναι φανερά επηρεασμένοι από την εξάμηνη αποχή τους. Όλων των ομάδων, άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο.

Ας είμαστε επιεικείς μαζί τους.

Μου άρεσε πάρα πολύ όσο έπαιξε ο Ζαν Σαρλ. Δεν είναι δικαιολογία για την ήττα ο τραυματισμός του, όμως σκεφτείτε κάτι απλό.

Ο Μπαρτζώκας τον πήρε για την αθλητικότητα του κάτι που λείπει από Πρίντεζη και Βεζένκοβ. Ο Ολυμπιακός στερήθηκε αυτά τα αθλητικά προσόντα στην ρακέτα.

Μου άρεσε επίσης ο Τζένκινς. Τρομερή άμυνα.

Προσέξτε κάποια στιγμή πως «σπάει» τα σκριν, πως πιέζει την μπάλα.

Επίσης έτρεξε καλά, πάσαρε ακόμη πιο καλά και μένει να βελτιώσει κάπως τον δισταγμό στην εκτέλεση

Κλείνω με τον Μάρτιν. Ο Αμερικανός ήταν παντού στο παρκέ. Ειδικά πίσω πρόσφερε πάρα πολλά. Ακόμη και σε λάθος περιστροφή να έβγαινε το έκανε με τόσο πειστικό τρόπο που δημιουργούσε πρόβλημα στον αντίπαλό του.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι κι ακόμη καλύτερα.

ΥΓ: Ο Ολυμπιακός έχασε ματς με 20 ασίστ και 11 λάθη την ώρα που η Ζαλγκίρις είχε 13 ασίστ και 15 λάθη!

Και μετά σου λένε στατιστικά…

ΥΓ 2: Εντός έδρας ήττες για Εφές και Ολυμπιακό, νίκη στο τέλος για την Βαλένθια με την Βιλερμπάν.

Από νωρίς μας δείχνει η Euroleague πώς τίποτα δεν είναι δεδομένο.

ΥΓ 3: Πάρε το ριμπάουντ στο τέλος. Η νίκη μόνο μετρούσε στην πρεμιέρα, τίποτα άλλο. Και αυτή δεν ήρθε.

ΥΓ 4: Τώρα ξεκίνησε η σεζόν. Ο δρόμος είναι μακρύς όσο δεν φαντάζεστε.