Προμηθέας - Γκραν Κανάρια 75-86: Ο Ουάιλι «εκτέλεσε» τους Πατρινούς!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Τζέικομπ Ουάιλι πέτυχε τους 12 από τους 22 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και η Γκραν Κανάρια επικράτησε του Προμηθέα με σκορ 75-86 στην πρεμιέρα του EuroCUp.

O Προμηθέας μπήκε με το... αριστερό στις υποχρεώσεις του στο φετινό EuroCup, μολονότι είχε τον έλεγχο του αγώνα με την Γκραν Κανάρια ως το τέλος της τρίτης περιόδου (61-58, 30'). Οι Ισπανοί έκαναν επιμέρους σκορ 14-28 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασαν στη νίκη έχοντας ως πρωταγωνιστές τον Τζέικομπ Ουάιλι (22π., 6ριμπ., 2 ασ., 2κλ.) και τον Άντριου Αλμπισί (17π., 6ασ.).

Για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ο Ίαν Μίλερ έκανε «εκρηκτικό» ξεκίνημα σκοράροντας 20 πόντους στο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους και 5/10 τρίποντα.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Γκραν Κανάρια, έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Ίαν Μίλερ και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 26-24. Σε αυτό το διάστημα ο Αμερικανός γκαρντ ήταν on fire πίσω από τα 6μ.75, σημειώνοντας 14 πόντους με 1/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα για τους Πατρινούς που κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Από την άλλη πλευρά, η Γκραν Κανάρια στηρίχθηκε επιθετικά στις πρωτοβουλίες των Άντριου Αλμπισί (7π.) και Αμεντέο Ντέλα Βάλε (6π.), έχοντας 63.6% στο δίποντο.

Εν συνεχεία οι Ίβηρες έκαναν σερί 12-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, εκεί όπου ο Φράνκο Φεράρι ευστόχησε σε τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (26-36, 13:45). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό μπλοκάρισμα των Πατρινών που έμειναν χωρίς πόντο για 3:56 πριν ο Μίλερ μειώσει σε 28-36 από τη γραμμή των βολών. Ακολούθως ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε πέντε σερί πόντους, ξεκλειδώνοντας την άμυνα της Γκραν Κανάρια ενώ ο Μίλερ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Προμηθέα, κάνοντας το 37-36. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 48-43, με το δίδυμο των Μίλερ (20π.) - Γιαννόπουλου (11π.) να σκοράρει το 64.5% των πόντων των γηπεδούχων.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Προμηθέας διατηρούσε σταθερά ισχνό προβάδισμα και η Γκραν Κανάρια κρατούσε επαφή με το σκορ. Ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε το 61-57 ενώ ο Μάθιου Κοστεγιό σκόραρε για το 61-58 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο. Ο Σούρνα διαμόρφωσε το 63-65 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζέικομπ Ουάιλι, σκοράροντας τους επόμενους οκτώ πόντους των Ισπανών για το 69-73 στο 35:24! Ο Αλμπισί ανέβασε τη διαφορά στο +8 (70-78) στα 3:15 για το τέλος.

Η Γκραν Κανάρια διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφυγε με το «διπλό» από το «Δ. Τόφαλος», επικρατώντας με σκορ 75-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86.