Ζενίτ - Ζάλγκιρις 76-75: Ο Πασκουάλ χάλασε τα γενέθλια του Σάρας (vid)

Η Ζενίτ (8-20) επικράτησε της Ζάλγκιρις (12-16) με 76-75 στην παράταση και στεναχώρησε τον Λιθουανό τεχνικό ανήμερα των 44ων γενεθλίων του.

Η Ζενίτ νίκησε την Ζαλγκίρις με 76-75 σε 45 λεπτά και την υποχρέωσε σε βήμα πίσω σε σχέση με την παρουσία της στα playoffs. Ο Τσάβι Πασκουάλ έχει βελτιώσει την εικόνα της ρωσικής ομάδας η οποία χάλασε τα γενέθλια του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (έγινε 44 ετών σήμερα).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να πιέζουν ασφυκτικά στην άμυνα και στην επίθεση να βρίσκουν στόχο πίσω από τα 6.75 (5/6τρ.) με πρωταγωνιστή τον Ρίβερς (10-23, 9').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να σκοράρουν χάρη στους Ρένφρο και Πονίτκα, αλλά δε βρήκαν τρόπο να αμυνθούν. Ο Λαντέιλ πήρε την σκυτάλη στο σκορ και έκανε το 19-36 (14'), ωστόσο οι Ρώσοι έγιναν πιο επιθετικοί και με συνεχόμενους πόντους από τον Άιβερσον πλησίασαν σε 37-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο δυσκολευόντουσαν πάρα πολύ να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Η Ζενίτ ήταν άστοχη, η Ζαλγκίρις έκανε λάθη κι έτσι παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι που ο ΛεΝτέι έδωσε «αέρα» 9 πόντων (44-53, 29').

Μπορεί το βαθμολογικό κίνητρο να ήταν στην πλευρά της Ζαλγκίρις αφού η Ζενίτ ήταν τελευταία, ωστόσο στο παρκέ αυτά ξεχάστηκαν. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν έντονο επιθετικό πρόβλημα και στην άλλη πλευρά Αγιον και Χόλινς έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 54-53 (34'). Το σερί της Ζενίτ έφτασε στο 13-0 με τον Λαντέιλ να το διακόπτει με τρίποντο (60-56, 36'). Οι Λιθουανοί στο τελευταίο δίλεπτο παρά το γεγονός ότι έχασαν τρία αμυντικά ριμπάουντ δε δέχτηκαν καλάθι και με βολές του Ουόλκαπ ισοφάρισαν στους 66 πόντους και μάλιστα είχε την ευκαιρία να νικήσει όμως ο Ρίβερς αστόχησε.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 68-73, αλλά η Ζενίτ με Αλμπισί και Άιβερσον ανέκαμψε (74-73, 44'). Στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα ο Γάλλος γκαρντ της Ζενίτ με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Αγίας Πετρούπολης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οριακό το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν παρεμφερή στατιστικά. Στο τελευταίο δίλεπτο της παράταση η Ζαλγκίρις δυσκολεύτηκε στην επίθεσή της.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αλμπισί ολοκλήρωσε με 19 πόντους (1/5δ., 5/7τρ., 2/4β.), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λεκαβίτσιους σε 23.44 είχε 2 πόντους με 1/7 σουτ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αϊβερσον τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 21΄συμμετοχής.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 60-66 στο 38' έγινε 66-66 ύστερα από πολλά άστοχα σουτ και λάθη των γηπεδούχων.

Στην παράταση ο Αλμπισί με 2/2 βολές έκανε το 76-75 με 2'' στο χρονόμετρο και έκρινε το αποτέλεσμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ το 61.9% στις βολές. Η Ζαλγκίρις την επιθετική της λειτουργία από το δεύτερο ημίχρονο κι ύστερα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ωραία συνεργασία των παικτών της Ζενίτ και το κάρφωμα του Τιμ Αμπρομάιτις.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66, (παρ.) 76-75