Μπέντιλ: «Πρέπει να είσαι πιο σκληρός, όταν το ματς είναι στο… όριο»

Νίκος Καρφής
Ο Μπεν Μπέντιλ μίλησε στη Euroleague Greece και ζήτησε περισσότερη σκληράδα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στα ματς-θρίλερ όπως αυτό με τη Μπαρτσελόνα, ενώ εστίασε στα ριμπάουντ.

O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε πολύ καλή εμφάνιση μέχρι το 35ο λεπτό κόντρα στην Μπαρτσελόνα, όμως από εκείνο το σημείο και μετά όλα άλλαξαν, με τους Καταλανούς να φτάνουν στο διπλό με 81-92.

Ένας από τους παίκτες που ανέβασε την απόδοση του σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και έδωσε λύσεις στον Ρικ Πιτίνο, ήταν ο Μπεν Μπέντιλ που τελείωσε το ματς με 9 πόντους, ενώ ματς πρόσφερε και τη φάση του ματς με την αδιανόητη καρφωματάρα πάνω στον Άντε Τόμιτς.

Ο Γκανέζος ψηλός μίλησε μετά το ματς στη Euroleague Greece και στάθηκε στα ριμπάουντ που χάθηκαν, στην σκληράδα που απαιτείται σε οριακά ματς, ενώ αναφέρθηκε και στην προσωπική του απόδοση.

«Δεν κάναμε καλή δουλειά στα box out και τα ριμπάουντ. Η Μπαρτσελόνα μας έκανε να το… πληρώσουμε αυτό», δήλωσε αρχικά.

Οι πράσινοι έβαλαν μόλις 5 πόντους στα τελευταία 4 λεπτά, ενώ δέχθηκαν 14. Ο Γκανέζος ψηλός σχολίασε το blackout που στοίχισε το ματς στο τριφύλλι: «Όταν το ματς είναι στο… οριο, πρέπει να είναι πιο σκληρός. Να είσαι πιο physical, να ακολουθείς το πλάνο του παιχνιδιού και το σημαντικότερο, να ελέγχεις τα ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (6/28), σε κάτι που στάθηκε και ο Ρικ Πιτίνο στη συνέντευξη Τύπου, ο οποίος ανέφερε πως η ομάδα του επιχείρησε μόνο 2 μαρκαρισμένα τρίποντα. Ο Μπέντιλ απάντησε επί του θέματος: «Το πλάνο μας ήταν να μπορέσουμε να βάλουμε αυτά τα καλά τρίποντα. Παίξαμε καλά, αλλά θα έπρεπε να το διατηρήσουμε για 40 λεπτά. Το κάναμε για 35 λεπτά, δεν μπορέσουμε να τελειώσουμε το ματς δυνατά.

Ο Μπέντιλ έκανε μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις του στη Εuroleague, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ κόντρα στους Καταλανούς. Για τη ατομική του βελτίωση του σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια: «Τις τελευταίες μέρες δούλεψα σκληρά, προσπαθήσαμε να τονώσω την αυτοπεποίθηση μου. Οι συμπαίκτες μου με εμπιστεύτηκαν και ειδικότερα, οι πιο παλιοί στην ομάδα. Ήθελα να είμαι σε θέση ν παίξω καλή άμυνα να δώσω την ενέργεια μου για το καλό της ομάδας. Όταν οι πιο παλιοί πιστεύουν σε σένα, σε εμπιστεύονται και σε.. σπρώχνουν να γίνεις καλύτερος, τότε σε βοηθάνε πολύ.

Για την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ και το χειροκρότημα των φιλάθλων του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο τέλος: «Εκτιμώ το standing ovation αλλά στο τέλος ήθελα να νικήσουμε. Αγαπώ τους φιλάθλους μας, μου αρέσει όλη αυτή τη υποστήριξη, η ατμόσφαιρα που δημιουργούν. Εύχομαι να μπορέσουμε να τους δώσουμε νίκες στο μέλλον».

Για το πόσο εύκολο είναι να αλλάξει η ψυχολογία ενόψει του ματς που ακολουθεί την Δευτέρα με τη Ρεάλ, απάντησε: «Πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας και ειδικότερα στο να κάνουμε καλύτερη δουλειά στα ριμπάουντ. Ο κόουτς κάνει εξαιρετική δουλειά με την προετοιμάσια των παιχνιδιών και θεωρώ πως θα είμαστε έτοιμοι».

Στο τέλος μίλησε ξανά για τη σκληρότητα, ενώ στάθηκε στις πολλές βολές της Μπαρτσελόνα στο 4ο δεκάλεπτο: «Πρέπει να είμαστε πιο σκληροί όταν το ματς είναι στο… όριο. Για τις βολές, δεν μπορείς να κάνεις κάποιο σχόλιο για το πως σφύριξαν οι διαιτητές. Μακάρι σε κάποιο ματς να μας ευνοήσει η κατάσταση αυτή».

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.