Μπάγερν - Αναντολού Εφές 63-88: Ασταμάτητη και χωρίς Λάρκιν! (vid)

Η Αναντολού Εφές παρατάχθηκε στο Audi Dome του Μονάχου δίχως τον Σέιν Λάρκιν όμως... σκόρπισε την Μπάγερν με σκορ 63-88, φτάνοντας τις 18 νίκες στους τελευταίους 19 αγώνες της στην EuroLeague!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ταξίδεψε στο Μόναχο χωρίς τον αδιαμφισβήτητο MVP της regular season που χτύπησε στον αστράγαλο στον αγώνα του κυπέλλου Τουρκίας με την Νταρουσάφακα όμως δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στους Βαυαρούς, φτάνοντας τις 10 συνεχόμενες νίκες.

H Αναντολού Εφές έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στα playoffs όμως συνεχίζει με το γκάζι... πατημένο, ανεβάζοντας την απόδοση της στο δεύτερο δεκάλεπτο και διατηρώντας διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε του ματς στο Audi Dome.

O αγώνας

Ο Μάοντο Λο σκόραρε για το 8-2 όμως ο Κρις Σίνγκλετον ηγήθηκε επιθετικά της Εφές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάνοντας το 8-9 στο 4:19 και φτάνοντας τους 5 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως ο Ροντρίγκ Μπομπουά ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 10-16 ενώ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 17-19.

Ο Αντριέν Μοερμάν ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας για το 23-33 στο 16:52 ενώ οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 25-37, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό. Στη συνέχεια η Μπάγερν μείωσε σε 30-39 με το τρίποντο του Λο όμως η Εφές έκανε σερί 8-0 και ανέβασε τη διαφορά στο +17 (30-47, 23:23)!

Η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει (48-59) όμως ακολούθησε επιμέρους σκορ 15-26 για την Αναντολού Εφές που επικράτησε με σκορ 63-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 25-37, 48-62, 63-88.

FC Bayern Munich - Anadolu Efes Istanbul Highlights | Turkish Airlines EuroLeague, RS Round 25