Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 76-77: Τρομερή ανατροπή με σούπερ Μίροτιτς!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπαρτσελόνα ήταν πίσω στο σκορ για 39:57 όμως ολοκλήρωσε το μεγάλο comeback κόντρα στη Βαλένθια, επικρατώντας με σκορ 76-77 με μπροστάρη τον Νίκολα Μίροτιτς!

Η Βαλένθια διατηρούσε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους «μπλαουγκράνα», προηγήθηκε με +15 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου (68-53, 30:48) όμως η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε μια τρομερή ανατροπή κι έφτασε στη νίκη με το καλάθι του Μίροτιτς στα 3.4" για το τέλος, έπειτα από υπέροχη προσπάθεια στο low post.

Ο αγώνας

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ηγήθηκε επιθετικά της Βαλένθια στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Μπαρτσελόνα, σκοράροντας για το 11-6 στο 5:02 και φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το +7 (17-10), οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 21-18 και ο Αλμπέρτο Αμπάλντε ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 29-18 στο 11:41 για τη Βαλένθια!

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει με τον Νίκολα Μίροτιτς (31-25) όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-37 ενώ έκαναν σερί 7-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου για το 50-37! Ο Αμπάλντε έκανε το 66-53 στο 30' με 2/2 βολές ενώ οι Καταλανοί προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς παίρνοντας πόντους από τον Τομά Ερτέλ. Ο Άλεξ Αμπρίνες ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-75 στα 44" και ο Μίροτιτς έδωσε το τελειωτικό... χτύπημα με τρομερή κίνηση στο low post κάνοντας το 76-77 στα 3.4" και κερδίζοντας φάουλ από τον ΕνΝτούρ! Ο πρώην NBAer αστόχησε στη δεύτερη βολή, το τρίποντο του Σαν Εμετέριο από το κέντρο δεν βρήκε στόχο και η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 10-24 στην τέταρτη περίοδο, μοίρασε 20 ασίστ και ε΄χιε σε εκπληκτική βραδιά τον Νίκολα Μίροτιτς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίροτιτς πέτυχε το νικητήριο καλάθι και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 κερδισμένα φάουλ σε 28:51.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκιγιέμ Βίβες είχε 5 πόντους, 3 λάθη και 4 φάουλ σε 20:45.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τομά Ερτέλ βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 8 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια την... κατάρρευση στο φινάλε, η Μπαρτσελόνα την απόδοση της στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-37, 66-53, 76-77.