Προμηθέας - Μπρέσια 67-56: Μεγάλο βήμα πρόκρισης στα playoffs του EuroCup

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε της Μπρέσια με σκορ 67-56 κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση του στα προημιτελικά του EuroCup.

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα στην Πάτρα, ο Προμηθέας ήθελε νίκη επί της Μπρέσια με 7+ πόντους κι εν συνεχεία νίκη της Όλντενμπουργκ επί της Βενέτσια (5/2, 21:15) για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στα playoffs του EuroCup δίχως να περιμένει την τελευταία αγωνιστική του Top-16.

Οι Πατρινοί έκαναν το χρέος τους όμως η Όλντενμπουργκ ηττήθηκε στη Βενετία κι έτσι η πρόκριση θα παιχτεί στις 3/3 στη Γερμανία.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου το δίδυμο των Λουκά Μαυροκεφαλίδη - Δημήτρη Αγραβάνη ηγήθηκε επιθετικά των Πατρινών (10-8, 3:59). Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 16-13 ενώ το γκολ - φάουλ του Ντέιβιντ Μος διαμόρφωσε το 16-16 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Ακολούθως ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 30-20 με 1/2 βολές στο 16:54 και η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-32. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Λάνγκστον Χολ ευστόχησε σε τρίποντο για το +13 (49-36) όμως η Μπρέσια προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 57-51 στο 30'. Ο Κένεθ Χόρτον έδωσε λύσεις στην επίθεση των Ιταλών, κάνοντας το 61-56 στο 35:12 και φτάνοντας τους 15 προσωπικούς πόντους ωστόσο οι Μάντζαρης, Μαυροκεφαλίδης το πήραν... πάνω τους, κάνοντας το 67-56 στο 1:09 για το φινάλε!

Εν τέλει οι Πατρινοί επικράτησαν με σκορ 67-56 και... σκέφτονται σιγά - σιγά τα playoffs!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν σημείο αναφοράς στη νίκη επί της Μπρέσια, ολοκληρώνοντς τον αγώνα με 10 πόντους (0/2 βολές, 2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα και μόλις 1 λάθος σε 37:08.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράιαν Σακέτι των φιλοξενούμενων μέτρησε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 14:38.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης βοήθησε τον Προμηθέα με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 31:04.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπρέσια το ότι έμεινε στους 5 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας τα «νεκρά» διαστήματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56.