Μακάμπι - Φενέρ 67-55: Την... βύθισε με εκπληκτικό 1ο ημίχρονο! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Μακάμπι επικράτησε με 67-55 της Φενέρ, τη βύθισε ακόμα πιο πολύ (1-4), ενώ η ίδια ανέβηκε στο 3-2. Στο 41-21 το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Η Μακάμπι επικράτησε με 67-55 της Φενέρ και ανέβηκε στο 3-2. Από την άλλη οι Τούρκοι αποτελούν την απογοήτευση της διοργάνωσης μέχρι στιγμής, αφού έπεσε στο 1-4.

Για τους νικητές 13 είχε ο Κάσπι, ενώ στον αντίποδα ο Ντε Κολό μέτρησε 13.

Ο Σλούκας έμεινε άποντος, ενώ είχε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το ματς

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλά και με τον Ουόλτερς έκανε το 8-2. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Ντίξον έγραψε το 12-6.

Η 2η περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην Μακάμπι. Οι Ισραηλινοί εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18 (30-12) με τον Χάντερ. Η Φενέρ αδυνατούσε να μαζέψει το ματς και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ να είναι 41-21.

Στο τριτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν το 47-35 με τον Ουίλιαμς. Μετά από πολλή ώρα, ο Βέσελι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (49-41) στο 29'.

O Tζίτζι Ντατόμε έκανε το 62-55, 2 λεπτά για το τέλος, αλλά ο Ζουζμάν με αεροπλανικό, έγραψε το 65-55 και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του λαού.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι έκανε απίθανο πρώτο ημίχρονο (41-21), ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43 αντί 31).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπλακ είχε 10 πόντους και 15 ριμπάουντ, αλλά και ο Κάσπι που μέτρησε 13 με 6 ριμπάουντ

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Οι Ουόλτερς και Χάντερ είχαν από 11 πόντους και ήταν καθοριστικοί.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κώστας Σλούκας έμεινε άποντος σε 21 λεπτά και δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Zoυζμάν κάρφωσε για το 65-55, 1 λεπτό για τη λήξη και κλείδωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι το 15/27 βολές, ενώ η Φενέρ το 9/34 δίποντα, τα 17 λάθη και το κακό πρώτο ημίχρονο (41-21).

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 41-21, 52-41, 67-55