Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 89-68 (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 31' έχοντας μειώσει στους πέντε πόντους (63-58) αλλά στη συνέχεια έπαθε... καθίζηση και γνώρισε βαριά ήττα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη με 89-68, μετατρέποντας το παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο την ερχόμενη Παρασκευή (21/12) σε πραγματικό... τελικό!

Πικρή ή γλυκόπικρη είναι η γεύση που αφήνει στον Παναθηναϊκό το παιχνίδι με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη; Η αλήθεια βρίσκεται κάπου... ενδιάμεσα. Γλυκόπικρη επειδή μπόρεσε να επιστρέψει από το -20 και να μειώσει στους πέντε πόντους στο 31' (63-58) και πικρή γιατί δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το ματς στην τελευταία περίοδο. Αποτέλεσμα; Να υποστεί «μπλακ άουτ» ανάλογο με αυτό στο ξεκίνημα του αγώνα και να πετάξει στα σκουπίδια την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι Λάνγκφορντ-Παπαγιάννης και Καλάθης για να επιστρέψει η ομάδα τους στο ματς.

Αναμφισβήτητα το τελικό σκορ (89-68) και η διαφορά των 21 πόντων δεν αφήνουν περιθώρια για καμία δικαιολογία! Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο -26 (89-63) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, με τη Ρεάλ να έχει πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 26-5 (!!!) σε διάστημα επτά λεπτών. Το διάστημα που οι «πράσινοι» έριξαν μια κλωτσιά και έχυσαν την καρδάρα με το γάλα. Έτσι, αντί να φανούν ανταγωνιστικοί και να πιστέψουν στην ολική ανατροπή, τους πήρε ο... κατήφορος του «WiZink Center» και επιστρέφουν την Αθήνα με την συντριβή!

Πλέον το παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο την ερχόμενη Παρασκευή στο ΟΑΚΑ (21/12) έχει πραγματικό χαρακτήρα... τελικού, αφού στην αντίθετη περίπτωση και στο απευκταίο σενάριο νέας ήττας, ενδεχομένως να βρεθεί από τώρα με το ενάμιση πόδι εκτός playoffs! Κέρδος ωστόσο ήταν η παρουσία του Παπαγιάννη και στις δύο μεριές του παρκέ (8 πόντοι με 4/6 δίποντα και 3 ριμπάουντ) όπως η προσπάθεια των Λάνγκφορντ (20π., 4/8δίπ., 2/6τρ., 6/6β.) και Καλάθη (17π., 6/9δίπ., 1/6τρ., 2/2β., 5ρ., 4ασ.) οι οποίοι είχαν γυρίσει το ματς.

Για τη Ρεάλ, με εξαίρεση τον Πρέπελιτς, σκόραραν οι υπόλοιποι 11 παίκτες με τους Κοζέρ, Καμπάτσο, Ταβάρες και Αγιόν να ξεχωρίζουν περισσότερο.

To ματς

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν... εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό αφού δέχθηκε ένα φοβερό σερί 16-0 και το αρχικό 0-2 έγινε 16-2 μέσα σε πέντε λεπτά! Η άμυνα του Παναθηναϊκού έμπαζε από παντού, ενώ οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν ξεκινήσει το παιχνίδι με μόλις 1/8 σουτ εντός παιδιάς. Αποτέλεσμα; Η διαφορά να παίρνει τεράστιες διαστάσεις από πολύ νωρίς, αφού οι Μαδριλένοι «χτύπησαν» στην αδυναμία του «τριφυλλιού» στο χαμηλό post με αποτέλεσμα να έχουν και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Το δεκάλεπτο τους βρήκε στο +13 (23-10) έχοντας 8/16 εντός παιδιάς έναν 5/17 των φιλοξενούμενων, ενώ είχαν μαζέψει και περισσότερα από τα διπλάσια ριμπάουντ (13-6) σε αυτό το διάστημα.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το πρώτο πεντέλεπτο της δεύτερης περιόδου, αφού η Ρεάλ συνέχισε και έκανε ό,τι ήθελε στο ματς στέλνοντας τον δείκτη του σκορ και στο +20 (32-12 στο 14' και 36-16 στο 15'). Παρά το γεγονός ότι τα πάντα έμοιαζαν... καταστροφικά για τον Παναθηναϊκό, ο Πασκουάλ επέλεξε να παίξει με κοντό σχήμα (Παππάς, Καλάθης, Λάνγκφορντ) και χάρη στην «εκτελεστική» δεινότητα του Κιθ Λάνγκφορντ (12 πόντοι στο ημίχρονο με 2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές) «έριξε» την διαφορά στους 11 πόντους (40-29 στο 18') με ένα επιμέρους 17-4! Το ημίχρονο «έκλεισε» στο +12 για τη Ρεάλ (43-31), ενα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 9/20 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 4/4 βολές και ετπά ριμπάουντ λιγότερα (20-13). Αντίθετα η Ρεάλ μέτρησε 12/19 δίποντα και 4/9 τρίποντα (!) αλλά είχε και πέντε λάθη περισσότερα (7-2) από την ελληνική ομάδα. Μάλιστα η διαφορά PIR ήταν εντυπωσιακή, με τη Ρεάλ να έχει 58 έναντι 1 του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» το μόνο που κατάφεραν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν να μειώσουν σε 10 πόντους (43-33). Η Ρεάλ με ένα γρήγορο 7-0 την επανέφερε στα όρια των 20 ωστόσο η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν άμεση. Κυρίως στην επίθεση όπου ο Γιώργος Παπαγιαννης εκμεταλλεύτηκε την δημιουργία του Καλάθη και με συνεχόμενους πόντους (πέτυχε τους 8 από τους 24 της ομάδας του στην τρίτη περίοδο) βοήθησε σημαντικά να μειώσει ο Παναθηναϊκός στους έξι πόντους (59-53) έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 18-6! Εξαιρετικοί και οι Λάνγκφορντ-Καλάθης στην τρίτη περίοδο η οποία «έκλεισε» με καλάθι του Καμπάτσο στην εκπνοή (63-55). Η ελληνική ομάδα έφτασε την διαφορά και στους πέντε πόντους (63-58) αλλά οι Λάνγκφορντ και Παπαγιαννης που αποσύρθηκαν για λίγο στον πάγκο στάθηκε αρκετό για να «κολλήσει» η «πράσινη« επίθεση και να δημιουργηθούν νέα «ρήγματα» στην άμυνα. Αποτέλεσμα; 23-3 σε διάστημα πέντε λεπτών και η διαφορά στο +25 για τη Ρεάλ 86-61 ρίχνοντας τους τίτλους τέλους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (35-22), είχε τριπλάσιες (σχεδόν) ασίστ (22-8!), εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (26/40 δηλαδή 65%) και απόλυτο έλεγχο του αγώνα κάθε φορά που ήθελε να ελέγξει τον ρυθμό και να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Κοζέρ (14π., 4/5δίπ., 2/3τρ., 2ρ., 1ασ.) και Καμπάτσο (13π., 3/6δίπ., 1/1τρ., 4/5β., 5ασ.) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν περισσότερο, με τον Ταβάρες (11π., 7ρ.) να κυριαρχεί στις ρακέτες.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκουστάβο Αγιόν μπορεί να βρήκε σε κάποια διάστημα του αγώνα τον μπελά του από τον Παπαγιάννη, αλλά έκανε μεγάλη «ζημιά» στην ρακέτα του Παναθηναϊκού έχοντας 8 πόντους (4/6δίπ.), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες!

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Γκιστ, Λάσμε και πάλι δεν βοήθησαν καθόλου τον Παναθηναϊκό έχοντας αρνητικό πρόσημο (-5 και -3 αντίστοιχα) στο PIR!

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: H «απάντηση» της Ρεάλ όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε στους πέντε πόντους στο 31'. Με ένα επιμέρους 23-3 σε επτά λεπτά «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες το ματς!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή no look ασίστ του Ρούντι Φερνάντεθ στον Ταβάρες, ο οποίος με τη σειρά του κάρφωσε τη μπάλα εντυπωσιακά στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο και την ολική καθίζηση από το το 31' έως το τέλος του αγώνα, δείχνοντας ότι δεν πίστεψαν οι παίκτες στη νίκη. Η Ρεάλ τις επτά χαμένες βολές, και τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 63-55, 63-55, 89-68