Μπαρτσελόνα-Ζάλγκιρις 93-74: Ζήτημα ενός ημιχρόνου

Η Μπαρτσελόνα δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στη Ζάλγκιρις, ανεβάζοντας την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο και επικρατώντας με 93-74 στο Palau Blaugrana.

Από τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα πάτησε το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο, έχτισε διαφορά ασφαλείας απέναντι στη Ζάλγκιρις δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Λιθουανούς. Η διαφορά έφτασε στο +26 (74-58, 28') για τους «μπλαουγκράνα» που επικράτησαν εύκολα με 93-74, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά τους.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Νίκολα Μίροτιτς, Γιαν Βέσελι κουβάλησε επιθετικά την Μπαρτσελόνα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Ζάλγκιρις στο Palau, σημειώνοντας όλους τους πόντους των Καταλανών σε αυτό το διάστημα!

Συγκεκριμένα, ο Μίροτιτς σημείωσε 12 πόντους με 2/3 τρίποντα ενώ ο Τσέχος ψηλός πρόσθεσε 7 πόντους για το 19-17 των Καταλανών που μοίρασαν 7 ασίστ και υποχρέωσαν τη Ζάλγκιρις σε 5 λάθη. Στη συνέχεια οι «μπλαουγκράνα» άρχισαν να χτίζουν σταδιακά διαφορά.

Ο Σατοράνσκι σκόραρε για το 44-33 στο 18' ενώ η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-36, σουτάροντας με 46% στο τρίποντο (5/11) κόντρα στους Λιθουανούς που επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ.

Μάλιστα ο Μίροτιτς εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+26), κάνοντας το 74-48 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου στη Βαρκελώνη. Σε κάθε περίπτωση, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και τελικά έφτασαν στη νίκη με 93-74, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 18-8.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-36, 77-54, 93-74.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 31-18 στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε στο σκορ, δίχως να απειληθεί ξανά από τη Ζάλγκιρις.

Ο MVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα σημειώνοντας 28 πόντους με 7/7 βολές, 6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 26'.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τόμας Σατοράνσκι είχε 12 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τόμας Ντίμσα είχε 1 πόντο και 1 λάθος σε 10'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η διαφορά στις ασίστ, 26 η Μπαρτσελόνα - 11 η Ζάλγκιρις.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: H Ζάλγκιρις είχε επικρατήσει με 73-72 στο Κάουνας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Μίροτιτς θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του, οδηγώντας την Μπαρτσελόνα σε μια εύκολη νίκη.