Παρτίζαν - Αρμάνι 75-80: Black out στο φινάλε οι Σέρβοι, μεγάλο «διπλό» το Μιλάνο (vid)

Η Παρτίζαν κατέρρευσε στο τελευταίο εξάλεπτο κόντρα στην Αρμάνι που πανηγύρισε μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι, επικρατώντας με σκορ 75-80.

Η Παρτίζαν έδωσε τον πρώτο εντός έδρας αγώνα της στην EuroLeague έπειτα από το 2014-15, οι οπαδοί της κατέκλυσαν την Stark Arena και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 71-62 στο 34' κόντρα στην Αρμάνι, αγγίζοντας την πρώτη φετινή νίκη της στη διοργάνωση.

Παρ' όλα αυτά, η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και επικράτησε με 75-80, ανεβαίνοντας στο 2-1 και ρίχνοντας την Παρτίζαν στο 0-3.

Ο αγώνας

Η Παρτίζαν βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της κόντρα στην Αρμάνι και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Γιαμ Μαντάρ σκόραρε για το 18-8 στο 7', κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ της 27-17. Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σούταρε 4/5 τρίποντα ενώ η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε μόλις 1/6 δίποντα.

Στη συνέχεια, η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 33-30 με το τρίποντο του Φόιγκτμαν όμως η Παρτίζαν άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-41, σουτάροντας με 70% στο τρίποντο (7/10) κι έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Μαντάρ, Άντσουσιτς, Λεσόρ και ΛεΝτέι. Από 'κει και πέρα, η Αρμάνι άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 9-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κέβιν Πάνγκος (49-50, 24').

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Ιταλούς να κλείνουν την τρίτη περίδο στο 61-62. Το... παραλήρημα του Ζακ ΛεΝτέι πίσω από τα 6μ.75 συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας το 66-62 και φτάνοντας τα 5/5 τρίποντα ενώ ο Έξουμ ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 71-62 στο 34', υποχρεώνοντας τον Μεσίνα να καλέσει timeout έπειτα από το σερί 10-0 της Παρτίζαν!

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Σιλντς (73-74) ενώ ο Ντέιβις κέρδισε φάουλ από τον Πάντερ κι έκανε το 73-76 με 2/2 βολές στα 48". Ο Άντζουσιτς έκανε λάθος πάσα στον ΛεΝτέι στα 37.9" και ο Κέβιν Πάνγκος νίκησε στην προσωπική μονομαχία του τον Παπαπέτρου, σκοράροντας με αριστερό layup για το 73-78. Εν τέλει, η Αρμάνι άντεξε στη μεγάλη πίεση κι έφτασε στη νίκη με σκορ 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-41, 61-62, 75-80.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα τελευταία 6', εκεί όπου η Παρτίζαν μπλόκαρε επιθετικά και έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή νίκη στην EuroLeague.

Ο MVP: O Σαβόν Σιλντς έκανε τη διαφορά για την Αρμάνι Μιλάνο με 25 πόντους, 4 ριμάουντ και 1 ασίστ σε 32:46.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κέβιν Πάντερ είχε 2/9 σουτ εντός πεδιάς, 1/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν είχε 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 20.000 φίλοι της Παρτίζαν στην Stark Arena.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/6 τρίποντα του ΛεΝτέι.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Παρτίζαν βρέθηκε πολύ κοντά στην πρώτη νίκη στην EuroLeague όμως ηττήθηκε ξανά στα... σημεία.