Next Generation Team Ljubljana - Άλμπα 81-69: Η ομάδα του Σπανούλη στην τρίτη θέση

Νίκος Καρφής
Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με της Άλμπα για το Next Generation Tournament και πήρε την τρίτη θέση.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Νext Generation Tournament η Next Generation Team Ljubljana. H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε της Άλμπα U18 με 81-69 και έτσει τερμάτισε στην τρίτη θέση του τουρνουά. Το σύνολο του Kill Bill βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 33-42, αλλά στη συνέχεια πάτησε γκάζι και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση, βελτιώνοντας άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λουίς Γκαρσία με 27 πόντους, ενώ 15 πόντους σημείωσε ο Κρόφλιτς. Από την πλευρά της γερμανικής ομάδας, από 18 πόντους σημείωσαν οι Μαχόφσκι και Ρουφ. Ο Κορκόντζελος που ξεκίνησε βασικός για την ομάδα του θρύλου της Euroleague και το ευρωπαϊκού μπάσκετ, είχε 5 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 33-42, 61-55, 81-69