Ζάλγκιρις - Ούνικς 67-76: Τέλος στο αρνητικό σερί με Χεζόνια και Μπράουν

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ούνικς Καζάν πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζάλγκιρις με σκορ 67-76 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τρεις σερί ήττες.

Ο Μάριο Χεζόνια έβαλε τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο και ακολούθως έδωσε την σκυτάλη στους Λορέντζο και Τζον Μπράουν για να τελειώσουν τη δουλειά στη Zalgirio Arena. Έτσι η Ούνικς Καζάν ανέβηκε στο 13-10, αφήνοντας τη Ζάλγκιρις στην τελευταία θέση, μετρώντας 18 ήττες σε 21 αγώνες.

Ο αγώνας

Η Ζάλγκιρις άρχισε τον αγώνα με σερί 7-0 όμως η Ούνικς αντέδρασε άμεσα, ισοφαρίζοντας αρχικώς σε 16-16 με τον Μάριο Χεζόνια κι εν συνεχεία ο Κροάτης πρώην NBAer έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 23-24 με εύστοχο τρίποντο.

Με συνεχόμενους πόντους των Χεζόνια, Κάνααν και Τζον Μπράουν, η Ούνικς Καζάν ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (26-36, 13:14) ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-45, σουτάροντας με καλά ποσοστά (14/24 δίπ., 5/12 τρίπ.) και υποχρεώνοντας τη Ζάλγκιρις σε 8 λάθη. Σε αυτό το διάστημα ο Χεζόνια κουβάλησε την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, σημειώνοντας 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την Ούνικς.

Ακολούθως, η Ζάλγκιρις έριξε τη διαφορά στον πόντο με τον Λούκας Λεκαβίτσιους (50-51, 25') αλλά μέχρι εκεί. Οι Ρώσοι έχτισαν ξανά μικρή διαφορά και ο Τζον Μπράουν έγραψε το 54-63 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Η Ζάλγκιρις δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά και η Ούνικς έφυγε με το διπλό από το Κάουνας, επικρατώντας με 67-76.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Ούνικς Καζάν όταν η Ζάλγκιρις μείωσε σε 50-51 στο 25'. Οι Ρώσοι δεν... πανικοβλήθηκαν. Αντίθετα, έχτισαν ξανά διαφορά που διατήρησαν ως το φινάλε.

MVP: Ο Λορέντζο Μπράουν εκτόξεσε τα νούμερά του στο β' ημίχρονο. Στο πρώτο μισό του αγώνα είχε 6 πόντους και ισάριθμες ασίστ, ολοκληρώνοντας το ματς με 19 πόντους (1/1 βολή, 6/11 δίπ., 2/4 τρίπ.), 10 ασίστ, 2 ριμπάουντ αλλά και 4 λάθη στα 31:06 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάριο Χεζόνια ήταν κομβικός στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας συνολικά 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28:34.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αρτούρας Μιλάκνις είχε 0/1 τρίποντο και 1 λάθος σε 11:39.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η... εναλλαγή των Χεζόνια και Λορέντζο Μπράουν σε MVPs της Ούνικς σε α' και β' ημίχρονο, αντίστοιχα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 16 λάθη της Ζάλγκιρις και οι 17 ασίστ της Ούνικς.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Ούνικς είχε επικρατήσει με 66-53, διπλασιάζοντας τις νίκες της με την ουραγό Ζάλγκιρις.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ούνικς επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της όταν η Ζάλγκιρις έγινε ξανά απειλητική κι εν τέλει, έφτασε στη νίκη δίχως να απειληθεί στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 39-45, 54-63, 67-76.