Φενέρμπαχτσε - Ζάλγκιρις 73-67: Απίστευτη ανατροπή των Τούρκων από το -17 (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου
Η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε την Ζάλγκιρις για την 22η αγωνιστική της Euroleague και αποδείχθηκε επτάψυχη, καθώς ανέτρεψε μία διαφορά 17 πόντων και πήρε την νίκη με 73-67.

Οι Τούρκοι βρέθηκαν ακόμη και στο -17 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο έδειξαν πείσμα και πέτυχαν μία μεγάλη ανατροπή επικρατώντας της Ζάλγκιρις με 73-67. Διαμορφώνουν το ρεκόρ τους στο 9-10 και θα διεκδικήσουν μία θέση στην οκτάδα.

Χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης αναμέτρησης είναι πως η Φενέρ πέτυχε 24 πόντους στο πρώτο μέρος και 49 (!) στο δεύτερο!

Ο αγώνας

Το «άσφαιρο» τετράλεπτο της Φενέρμπαχτσε στο ξεκίνημα του αγώνα και οι άριστες εμπνεύσεις της Ζάλγκιρις, έφεραν τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 9-0 στο 4'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 4-9 με τους Ντουβερίογλου και Μαχμούτογλου, ωστόσο το σκορ παρέμεινε το ίδιο μέχρι και το 1:37 και το τρίποντο του Γκούντουριτς (7-9).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ουλανόβας έκανε το 7-15 ενώ το αναπάντητο σερί 6 πόντων που έτρεξε το σύνολο του Γιούρι Ζντοβτς έφερε την διαφορά μέχρι και στο 10-21 από τους Κάβανο, Καλνιέτις και Μπλάζεβιτς. Η Φενέρ έβγαλε αντίδραση και έφτασε στο -5 (20-25) στο 17ο λεπτό μετά τις προσπάθειες από Ντουβερίογλου και Πολονάρα. Ενώ, το πρώτο μέρος έκλεισε με λέι απ του Πιερ που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 24-30.

Μετά την ανάπαυλα, η Ζάλγκιρις συνέχισε από το ίδιο σημείο και έφτασε μέχρι και το +17 (26-43) στο 24' μετά από εύστοχο σουτ του Λουκοσιούνας από την περιφέρεια. Ωστόσο, οι Τούρκοι βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι διαφυλάσσοντας το δικό τους και με επιμέρους 15-5 έγραψαν το 41-48 με τον Μπιμπέροβιτς και 44-48 με τον Χαζέρ 31 δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου.

Το καθοριστικό δεκάλεπτο τους έβρισκε με το 44-51 που έγινε από νέο τρίποντο του Λουκοσιούνας, με τον Γκούντουριτς να απαντά για το -4 (47-51) στο πρώτο λεπτό. Οι Λιθουανοί πήραν και πάλι... αέρα (49-57), αλλά το πείσμα της Φενέρ την έφερε σε νέα αφετηρία με το σουτ του Πολονάρα (62-62) στο 36'. Στο 3:14 πριν τη λήξη, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (63-62) και λίγο αργότερα ο Χαζέρ έκανε το 66-64 αλλάζοντας την ισορροπία στο παιχνίδι.

Η περιφέρεια πήρε... φωτιά με εκατέρωθεν σουτ, η Φενέρ διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στην επικράτηση με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 24-30, 44-51, 73-67

ΠΟΥ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Αφενός στο πείσμα που έβγαλαν οι Τούρκοι όταν βρέθηκαν πίσω με 17 πόντους (26-43) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και αφετέρου στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 29-16.

Ο MVP: Ο Μάρκο Γκούντουριτς που ολοκλήρωσε το ματς στους 19 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη στο διάστημα που αγωνίστηκε.

O ΑΦΑΝΉΣ ΉΡΩΑΣ: Πολονάρα και Χαζέρ που σκόραραν από 10 και 13 πόντους αντίστοιχα, με τα σουτ τους στην τελευταία περίοδο να είναι καθοριστικά.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Γκίφεϊ που σε περίπου 14 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 6 πόντους και έκανε 4 λάθη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Φενέρ σκόραρε 24 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 49 (!) στο δεύτερο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στο σκοράρισμα της Φενέρ στα δύο ημίχρονα (24 έναντι 49), από τα 11 τρίποντα της Ζάλγκιρις τα 5 ήρθαν από τον Λουκοσιούνας, η αστοχία του Κάβανο με 0/9 σουτ και η διαφορά στις βολές (6 έναντι 16).

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Τούρκοι μέτρησαν τις δυνάμεις τους και γλίτωσαν... το σοκ απέναντι στους ουραγούς της βαθμολογίας. Πλέον είναι στο 9-10 και μάχονται για την οκτάδα. Από την άλλη, για την Ζάλγκιρις είναι αγώνας δρόμου (3-15).