Βιλερμπάν - Μονακό 75-100: Την ισοπέδωσε (vid)

Η Μονακό έπαιξε με τη βελόνα στο κόκκινο κι εν τέλει επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ 75-100 σε εξ αναβολής αγώνα για την 19η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μονακό πέρασε σαν σίφουνας από το Astroballe ενώ οι Μάικ Τζέιμς, Ντονάτας Μοτιεγιούνας, Ντουέιν Μπέικον και Άλφα Ντιαλό έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς που έχτισε διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην επιβλητική νίκη με εξαιρετικά ποσοστά στο σουτ.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Astroballe, εκεί όπου η Μονακό προηγήθηκε με 24-27 στο 10', σουτάροντας με 54% στο δίποντο (7/13) και 80% στο τρίποντο (4/5), έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Μάικ Τζέιμς και Ντονάτας Μοτιεγιούνας.

Οι Μονεγάσκοι άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα ενώ ο Μοτιεγιούνας ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 33-43 στο 36'. Μάλιστα η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-51, συνεχίζοντας να σουτάρει με καλά ποσοστά απέναντι στη Βιλερμπάν που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (3/10 τρίπ.).

Η Μονακό ξέφυγε στη συνέχεια, κάνοντας επιμέρους σκορ 17-25 στο τρίτο δεκάλεπτο, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας. Ο Ντιαλό σκόραρε για το 50-71 στο 27' ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 58-76. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με 75-100, δίχως να απειληθούν σε κανένα σημείο του αγώνα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην απόδοση της Μονακό στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου διατήρησε τη διψήφια διαφορά.

OΙ MVPs: Ο Μάικ Τζέιμς (20π., 7ασ.), ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας (22π.) και ο Ντουέιν Μπέικον (21π., 6ριμπ.) κουβάλησαν τη Μονακό στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άλφα Ντιαλό (17π., 10ριμπ., 6ασ.) να κάνει τη διαφορά στη συνέχεια.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τσαρλς Καουντί είχε 3 πόντους με 1/4 σουτ σε 18:20.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιακούμπα Ουατάρα βοήθησε τη Μονακό με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 63% στο δίποντο (30/48) και το 59% στο τρίποντο (10/17) της Μονακό.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: O Τζέιμς έφτασε τους 3.000 πόντους στην καριέρα του στην EuroLeague.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σαφώς ανώτερη η Μονακό, πέρασε από την έδρα της Βιλερμπάν με εμφατικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 41-51, 58-76, 75-100.