Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 89-74: Επίδειξη δύναμης (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης (15-3) επιβλήθηκε με άνεση στο ισπανικό ντέρμπι της Μπασκόνια (7-12) με 89-74 και πρωταγωνιστή τον Ζέρσον Γιαμπουσέλε.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε διάθεση για αστεία. «Ανέχτηκε» την παρουσία της Μπασκόνια για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκάλεπτου. Και ύστερα, πάτησε... γκάζι και εξαφανίστηκε, παρά την απουσία της τελευταίας στιγμής για τον Πάμπλο Λάσο, με τον Έντι Ταβάρες να είναι θετικός στον κορονοϊό.

Πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων, για ένα ακόμη ματς, ο Ζέρσον Γιαμπουσέλε με 17 πόντους, ενώ ο Άντονι Ράντολφ κατέγραψε ένα εντυπωσιακό double double (13π., 12 ριμπ.).

Το ματς

Η Μπασκόνια επιχείρησε να κοντράρει τη Ρεάλ, παίζοντας στο ρυθμό της. Το πλάνο λειτούργησε για λίγο. Όταν η Ρεάλ επιχείρησε και πέτυχε να ανεβάσει ταχύτητα, η Μπασκόνια δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια προηγήθηκε για τελευταία φορά δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα (8-6). Και από εκείνο το σημείο και μετά παρακολουθούσε τη Ρεάλ να ξεμακραίνει. Οι «μερέχνες» έκαναν ένα σερί 7-0, προηγήθηκαν με 15-6 και κατόπιν 23-15, με τον «καυτό» Γιαμπουσέλε να έχει 10 από τους 14 πόντους της ομάδας σε αυτό το διάστημα.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά 8 πόντων (25-17). Επτά λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, η Ρεάλ έφτασε τη διαφορά ξανά στο επίπεδο των 10 πόντων (34-24) και ύστερα στους 15 (46-32, 2:27 για το ημίχρονο). Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +15 (50-35).

Στην τρίτη περίοδο έδωσαν πολύτιμες λύσεις τόσο ο Αμπάλντε, όσο και ο Κοζέρ, με τη Ρεάλ να έχει τη διαφορά με το μέρος της (έφτασε στους 20 με τρίποντο του Κοζέρ, 59-39).

Ο Ουέιντ Μπόλντγουιν (16π.) επιχείρησε να κάνει την ανατροπή μόνος του. Με την Μπασκόνια να μειώνει μέχρι και τους 9 πόντους (75-64), όμως ένα τρίποντο του Αμπάλδε διέλυσε κάθε ελπίδα για τους φιλοξενούμενους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, όταν το 25-17, έγινε 32-21 σε διάστημα 2 λεπτών και 13 δευτερολέπτων.

Ο ΜVP: Ο Ζέρσον Γιαμπουσέλε έκανε τα πάντα για τη Ρεάλ όταν κρίθηκε το ματς. Είχε 17 πόντους με 7/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, μάζεψε 8 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Λίγα πράγματα από τον Σιμόνε Φοντέκιο, με 2 πόντους σε 14:02.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Άντονι Ράντολφ με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, αλλά και ο Αλμπάλντε με 15 πόντους, 3 ασιστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 62.2% της Ρεάλ στα δίποντα, αλλά και τα 14 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Συνέβη πριν το τζάμπολ, με τον Έντι Ταβάρες να είναι θετικός στον κορονοϊό και να μην αγωνίζεται.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ δεν αντιμετώπισε κανέναν πρόβλημα, παρά τις απουσίες της. Η Μπασκόνια επιβεβαίωσε για ένα ακόμη ματς ότι η φετινή σεζόν είναι δύσκολη και πως ο Νέβεν Σπάχια έχει πολλά εμπόδια να ξεπεράσει.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-35, 69-50, 89-74