Ούνικς - Ζάλγκιρις 66-53: Έσωσαν την... παρτίδα στο τέλος οι Ρώσοι (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου
Οι Ρώσοι ανέβασαν ρυθμούς στην τελευταία περίοδο για να πάρουν την νίκη με 66-53 απέναντι στην Ζάλγκιρις και να φτάσουν το ρεκόρ τους στο 10-6.

Οι παίκτες του Περάσοβιτς άργησαν να βρουν ρυθμό, αλλά έκαναν ό,τι έπρεπε στην τελική ευθεία και επικράτησαν της Ζάλγκιρις στο Καζάν με 66-53 για την 16η αγωνιστική της Euroleague. Η αλλαγή της εικόνας οφείλεται κυρίως στο «ξέσπασμα» του Μάριο Χεζόνια στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και το ότι κατάφεραν να μπουν και άλλοι στην εξίσωση όταν πλέον... έπρεπε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο αγώνας

Σε χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος κινήθηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να κάνουν το 6-2 με τον Τζον Μπράουν στο 4ο λεπτό. Καλνιέτις, Κάβανο και Ουλανόβας έφτιαξαν το σερί 7-0 που έφερε μπροστά στο ματς την Ζάλγκιρις (6-9), με τον Τζεκίρι να κάνει το 11-10 στο 1:38. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σουτ του Κάνααν για το 13-12 υπέρ της Ούνικς.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τον Μέιο να κάνει το 17-16 με 6:46 να απομένει για το ημίχρονο. Ο ίδιος σταμάτησε και την... αφλογιστία της συνέχειας (20-16), αφού δεν υπήρξε σκορ για κάτι παραπάνω από 2 λεπτά. Ο Στρέλνιεκς από την περιφέρεια μείωσε στον πόντο (20-19), ενώ η Ζάλγκιρις προσπέρασε και πάλι με ένα alley oop βγαλμένο από τις εμπνεύσεις του Ντράγκιτς για τον Νέμπο. Το ημίχρονο, όμως, έγραψε το 26-23 υπέρ την Ούνικς.

Στην επιστροφή από την ανάπαυλα ο Χεζόνια ανέλαβε δράση και έχοντας 3/3 τρίποντα έκανε το 38-35 για την ομάδα του στο 24ο λεπτό. Στο 2:53 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, έκανε το 42-35 και έδινε για πρώτη φορά ανάσα 7 πόντων στην Ούνικς. Ωστόσο, προς το τέλος οι 6 συνεχόμενοι πόντοι του Στρέλνιεκς έκαναν το 42-42 για να κριθούν όλα στην καθοριστική περίοδο.

Σε εκείνο το σημείο τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα είχε ο Λορέντζο Μπράουν (49-42), ενώ ο Μάριο Χεζόνια συνεχίζοντας να σκοράρει από την περιφέρεια έστειλε τη διαφορά στο +10 (52-42) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η Ούνικς βρήκε... φόρα στην επίθεση και με το 60-44 του Κάνααν ουσιαστικά «έσβησαν» οι ελπίδες της Ζάλγκιρις. Το τελικό σκορ ανέδειξε νικητές τους Ρώσους με 66-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-23, 42-42, 66-53

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην τελευταία περίοδο όπου η Ούνικς έτρεξε επιμέρους 24-11 και έδωσε στη νίκη της έξτρα σημασία.

MVP: Ο Μάριο Χεζόνια με 20 πόντους από 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 22 βαθμούς στο ranking.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λορέντζο Μπράουν που σκόραρε 9 πόντους και μοίρασε 10(!) ασίστ και ο Ζεκίρι με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ» ΚΡΙΚΟΣ: Λούκας Λεκαβίτσιους και Μιλάκνις που δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν την ομάδα τους όσο αγωνίστηκαν.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η αντίδραση της Ούνικς στην τελευταία περίοδο και το 24-11 επιμέρους που της χάρισε τη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 10 ασίστ που μοίρασε ο Μπράουν, το 4/6 τρίποντα του Χεζόνια και οι ελάχιστες βολές που εκτελέστηκαν στο ματς με 13 στο σύνολο (5 για την Ούνικς, 8 για την Ζάλγκιρις)

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Μάριο Χεζόνια και ο Λορέντζο Μπράουν -με διαφορετικό τροπο ο καθένας- φώναξαν και πάλι «παρών» όταν τους χρειάστηκε η ομάδα τους με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή η Ούνικς να απολαμβάνει τον... αέρα της τετράδας και να στέλνει την Ζάλγκιρις σε ακόμη πιο δύσκολη θέση.