Φενέρ - Μπαρτσελόνα 74-76: Ο Μίροτιτς εκτέλεσε τους Τούρκους σε νεκρό χρόνο

Τα ίχνη του Νίκο Μίροτιτς αναζητούταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά εκεί που έπρεπε να βάλει κάποιος την μπάλα στο καλάθι, αυτός πήρε την ευθύνη και η Μπαρτσελόνα απέδρασε από την Κωνσταντινούπολη με τη νίκη της (74-76) επί της Φενέρ.

Ο star της Μπαρτσελόνα ευστόχησε σε μια πολύ δύσκολη προσπάθεια, σχεδόν σε νεκρό χρόνο κι έτσι εξιλεώθηκε για το πολύ κακό παιχνίδι του και παράλληλα διατήρησε το αήττητο για την ομάδα του η οποία μετρά μόνο νίκες σε έξι αγώνες. Η Φενέρμπαχτσε έκανε τρομερή προσπάθεια παρά την κακή εμφάνιση του Νάντο ΝτεΚολό αλλά παραδόθηκε στην ποιότητα του Μίροτιτς.

Ο αγώνας

Ο Γιαν Βέσελι έμοιαζε… δαιμονισμένος στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, η Μπαρτσελόνα ήταν υπνωτισμένη και οι δέκα πόντοι του Τσέχου έδωσαν αέρα 10 πόντων στη Φενέρμπαχτσε (12-2) η οποία βγάζοντας συνεργασίες και εκτελώντας από κοντινή απόσταση ήταν λογικό να είχε και 7/11 σουτ εντός παιδιάς. Αυτό που δεν προστάτεψαν οι γηπεδούχοι ήταν το αμυντικό ριμπάουντ κι έτσι η Μπαρτσελόνα βρήκε δρόμο επιστροφής μέσα από τις δεύτερες επιθέσεις (20-15, 10’).

Η λάμψη των γηπεδούχων δεν είχε διάρκεια μεγαλύτερου ενός πυροτεχνήματος που σκάει στον ουρανό καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ήταν κυρίαρχη. Η επένδυση στο τρίποντο αποδείχθηκε κακή επιλογή (1/10) για τη Φενέρ καθώς η διαφορά ροκανίστηκε για να έρθει και το 0-10 σερί στα τελευταία 3:30 αγωνιστικά λεπτά το οποίο έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (29-35) στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Νικ Καλάθης έπαιξε δραστικό ρόλο με την άμυνα, τη δημιουργία και τους επτά πόντους του, όπως και ο Κόρεϊ Χίγκινς με τη δράση του στο transition παιχνίδι.

Λάθη, κακές επιλογές στην επίθεση που μοιραία οδήγησαν σε περαιτέρω πτώση των ποσοστών ευστοχίας και πολύ ξύλο περιλάμβανε η 3η περίοδος. Οι ρόλοι δεν αντιστράφηκαν καθώς η Μπαρτσελόνα διατήρησε διαφορά μεταξύ 2-6 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια (39-41, 25’) έως ότου γίνει ο Χαζέρ γίνει επιδραστικός στο παιχνίδι της ομάδας του. Αν μάλιστα ήταν αποτελεσματικός σε δύο λέι απ, η Φενέρ δεν θα ήταν στο… μείον στο τέλος της περιόδου (48-49, 30’).

Στην απόπειρα ανατροπής από τους γηπεδούχους, ο Κόρεϊ Χίγκινς βρήκε αυτό που έψαχνε στα προηγούμενα παιχνίδια, τη συνέπεια από μακρινή απόσταση καθώς τα δικά του τρίποντα έδωσαν αέρα έξι πόντων (55-61, 34:30) στην Μπαρτσελόνα. Εκεί η Φενέρ έψαξε για έναν ήρωα και τον βρήκε στο πρόσωπο του Γκούντουριτς. Με τρίποντο και… τετράποντο έφερε τα πάνω κάτω (62-61, 36:30). Γενικώς τα τρίποντα έπεφταν βροχή στην τελευταία περίοδο κι ενώ οι δύο ομάδες τα είχαν σπάσει στο προηγούμενο διάστημα.

Ένα λάθος του ΝτεΚολό, πέντε εύστοχες βολές της Μπαρτσελόνα και η προσωπικότητα του Μπράντον Ντέιβις έφεραν νέα ανατροπή (66-70) με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία δύο λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίρνουν μέσα από τη γραμμή των βολών (69-74, 39') αλλά ο Βέσελι κράτησε την ομάδα του για να έρθει το λάθος του Ντέιβις και η πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα με το κάρφωμα του Μπούκερ (74-74). Η τελευταία επίθεση, 6.2 δευτερολέπτων, ανήκε στην Μπαρτσελόνα και εκ του αποτελέσματος στον Μίροτιτς με το νικητήριο καλάθι που πέτυχε.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-35, 48-49, 74-76

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην ποιότητα του Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος βρήκε τρόπο να πετύχει ένα απίστευτης δυσκολίας καλάθια, σχεδόν, στην εκπνοή του χρόνου. Ό,τι έγινε πριν από αυτό είχε ελάχιστη σημασία. Και να φανταστεί κανείς ότι μέχρι εκείνο το σημείο ο Μίροτιτς ήταν (ίσως) ο χειρότερος παίκτης της Μπαρτσελόνα.

Ο MVP: Είναι άδικο ως προς την προσφορά των Μπράντον Ντέιβις, Κόρεϊ Χίγκινς αλλά ο Μίροτιτς έβαλε νικητήριο καλάθι.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικ Καλάθης κράτησε στα δύσκολα και γενικώς έβαλε πολύ μυαλό στο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Μπορεί να ήταν και το χειρότερο παιχνίδι του Νάντο ΝτεΚολό στην Euroleague καθώς ο Γάλλος είχε πολύ κακές επινοήσεις και ήταν μοιραίος.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τι άλλο από αυτό που έκανε ο Μίροτιτς. Πολύ άστοχος έως και απαρατήρητος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά εκεί που η μπάλα ζύγισε εκατό κιλά, βρήκε τον τρόπο να τη στείλει στο καλάθι υπό την πίεση δύο παικτών.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Σε πολύ κλειστό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα εκτέλεσε οκτώ επιπλέον βολές και πήρε εννιά περισσότερους πόντους.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, όλα ήταν πιθανά καθώς στην τελευταία περίοδο άλλαξε πολλές φορές το προβάδισμα. Η Μπαρτσελόνα έπαιξε πιο έξυπνα στο να πάρει φάουλ και να πάει στις βολές, ενώ για τη Φενέρμπαχτσε πήγε στράφι η τρομερή εμφάνιση των Βέσελι, Γκούντουριτς που προσπάθησαν να κερδίσουν μόνοι τους το παιχνίδι.