Άλμπα Βερολίνου - Μπασκόνια 76-80: Φτιάχνουν σερί οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια (2-2) πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο, επικρατώντας της Άλμπα (1-3) με 76-80 και σημειώνοντας τη δεύτερη σερί νίκη της στην EuroLeague παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στο φινάλε για το comeback.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Άλμπα όμως οι πρωταθλητές Γερμανίας έπαιξαν τα ρέστα τους στα τελευταία λεπτά, δίχως όμως να ολοκληρώσουν το comeback.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Φοντέκιο - Κοστέλο κουβάλησε επιθετικά την Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Άλμπα στην Mercedes-Benz Arena, εκεί όπου οι Βάσκοι επέβαλαν τον ρυθμό τους κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 15-21, με το καλάθι του Ρόκας Γκιεντράιτις. Μάλιστα ο Βάνια Μαρίνκοβιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας για το 15-26 στο 11:14.

Στη συνέχεια ο Λάντρι Νόκο σκόραρε για το +15 (21-36, 14:29) ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 29-52, σουτάροντας με 68.2% στο δίποντο (15/22), 53.9% στο τρίποντο (7/13) και μοιράζοντας 17 ασίστ αντί 6 της Άλμπα! Η Μπασκόνια συνέχισε να διατηρεί προβάδισμα με διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο (47-62, 30'). Ο Σεντεκέρσκις ευστόχησε για το 59-74 ενώ η Άλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, κάνοντας σερί 11-0 για το 70-74 στα 37" για το τέλος!

Πάντως ο Κοστέλο κλείδωσε το ροζ φύλλο από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το 72-78 στα 10". Εν τέλει η Μπασκόνια κατέκτησε τη νίκη με 76-80.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στη διαφορά που έχτισε η Μπασκόνια στα πρώτα τρία δεκάλεπτα κι εν τέλει διατήρησε ως το φινάλε.

O MVP: Ο Σιμόνε Φοντέκιο. Απέναντι στην Άλμπα είχε 17 πόντους με 2/2 βολές, 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 26:24.

O ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μάλτε Ντέλοβ της Άλμπα είχε 0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ και 3 φάουλ σε 14:19.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λάντρι Νόκο βοήθησε την Άλμπα με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στις ασίστ στο πρώτο ημίχρονο (6-17).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η μεγάλη εμφάνιση του Φοντέκιο απέναντι στην πρώην ομάδα του.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπασκόνια έδειχνε να μην απειλείται για τρεις περιόδους ενώ όταν... ξύπνησε η Άλμπα, ήταν πλέον αργά.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80.