EuroCup: Τα ζευγάρια κι οι ημερομηνίες των νοκ-άουτ
- Η τελική κατάταξη των Ομίλων της RS
- Τα 8 ζευγάρια των «16»
- Πως θα κυλήσει η διαδικασία στα προημιτελικά
Η Regular Season του εφετινού EuroCup ολοκληρώθηκε και πλέον η διοργάνωση περνάει στη φάση των «16». Οι τέσσερις πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας έναντι των αντιπάλων τους σε μονά παιχνίδια που οδηγούν στα προημιτελικά.
Η Λιετκαμπέλις του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη θα κοντραριστεί με μειονέκτημα έδρας με την Βίρτους Μπολόνια των Χάκετ, Τεόντοσιτς, Σενγκέλια και λοιπών αστέρων, ενώ η Βενέτσια του Μάικ Μπράμου, επίσης με ντεσαβαντάζ έδρας, θα αντιμετωπίσει την γαλλική Μετροπολιτάν. Η Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα χρειαστεί να ξεπεράσει, έχοντας αβαντάζ έδρας, το εμπόδιο της Μπούρσασπορ, ενώ σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ζευγάρια που προέκυψαν, η Τσεντεβίτα των Γιόγκι Φέρελ και Ζακ Όγκουστ θα φιλοξενήσει την Τουρκ Τέλεκομ.
Η τελική κατάταξη των Ομίλων της RS
Α' Όμιλος
- Μπανταλόνα 12-4
- Παρτίζαν 12-4
- Μετροπολιτάν 11-5
- Ανδόρρα 10-6
- Λιετκαμπέλις 9-7
- Τουρκ Τέλεκομ 8-8
- Αμβούργο 6-10
- Σλασκ Βρότσλαβ
- Τρέντο 1-15
- Λοκομοτίβ Κουμπάν - *
*Η Λοκομοτίβ Κουμπάν αποβλήθηκε.
Β' Όμιλος
- Γκραν Κανάρια 12-6
- Βαλένθια 12-6
- Τσεντεβίτα Ολίμπια 11-7
- Βίρτους Μπολόνια 11-7
- Μπουντούτσνοστ 10-8
- Βενέτσια 9-9
- Μπούρσασπορ 8-10
- Ουλμ 7-11
- Μπουρζ 6-12
- Προμηθέας Πατρών 4-14
Τα 8 ζευγάρια των «16»
- Μπανταλόνα - Ουλμ
- Βίρτους Μπολόνια - Λιετκαμπέλις
- Μετροπολιτάν - Βενέτσια
- Βαλένθια - Αμβούργο
- Γκραν Κανάρια - Σλασκ Βρότσλαβ
- Ανδόρρα - Μπουντούτσνοστ
- Τσεντεβίτα Ολίμπια - Τουρκ Τέλεκομ
- Παρτίζαν - Μπούρσασπορ
Οι αγώνες είναι μονοί και θα διεξαχθούν το διήμερο 19-20 Απριλίου.
Πως θα κυλήσει η διαδικασία στα προημιτελικά
Ήδη έχουν γίνει γνωστές οι τέσσερις διασταυρώσεις των «8». Να σημειώσουμε πως στα προημιτελικά, το πλεονέκτημα έδρας θα το έχει η ομάδα που θα κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά την αντίπαλο της στην αμέσως προηγούμενη φάση. Αναλυτικά:
- Νικητής Μπανταλόνα-Ουλμ - Νικητής Βίρτους-Λιετκαμπέλις
- Νικητής Μετροπολιτάν-Βενέτσια - Νικητής Βαλένθια-Αμβούργο
- Νικητής Γκραν Κανάρια-Σλασκ - Νικητής Ανδόρρα-Μπουντούτσνοστ
- Νικητής Τσεντεβίτα-Τουρκ - Νικητής Παρτίζαν-Μπούρσασπορ
Οι προημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 26 & 27 Απριλίου, ενώ οι ημιτελικοί είναι προγραμματισμένοι για τις 3-4/5. Ο μεγάλος τελικός, αντίστοιχα, θα λάβει χώρα στις 11/5.
Θυμίζουμε πως ο νικητής της διοργάνωσης, εκτός από το τρόπαιο, θα εξασφαλίσει και τη συμμετοχή του στην Euroleague της αγωνιστικής περιόδου 2022-23.
To πλήρες bracket του Eurocup: