Μπουντούτσνοστ - Βενέτσια 72-82: Σπουδαίο «διπλό» για την ομάδα του Μπράμου

Ευαγγελος Στελλάκης
Σε αναμέτρηση από τον όμιλο του Προμηθέα στο EuroCup, η Βενέτσια πέρασε νικηφόρα με σκορ 72-82 από την Ποντγκόριτσα.

Με τον Μάικ Μπράμο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η Βενέτσια πήρε πολύτιμο ροζ φύλλο στην έδρα της Μπουντούτσνοστ με τελική διαφορά 10 πόντων, αν και κατά την διάρκεια της αναμέτρησης έφτασε να προηγείται ακόμη και με περισσότερους από 20.

Ο 34χρονος γκαρντ-φόργουορντ βοήθησε την ιταλική ομάδα με 12 πόντους, 4/5 σουτ εντός πεδιάς και 6 ριμπάουντ σε 24 λεπτά παρουσίας, με τον Τζόρνταν Θίοντορ να είναι εξίσου θετικός με 15 πόντους και 3 ασίστ σε 30 λεπτά.

Από πλευράς γηπεδούχων, ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Ουίλι Ριντ, ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ 14 σημείωσε ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ.

Η Μπουντούτσνοστ γνώρισε την 5η ήττα της σε 13 παιχνίδια του Β' Ομίλου, ενώ αντίθετα η Βενέτσια έφτασε τις 6 νίκες στο 11ο ματς της στην διαδικασία της Regular Season.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 27-49, 49-62, 72-82.