Γκραν Κανάρια - Προμηθέας 81-62: «Άδειασε» στο δεύτερο ημίχρονο

Σταυρούλα Μουστακάτου
Ο Προμηθέας δοκιμάστηκε απέναντι στην Γκραν Κανάρια για την 11η αγωνιστική του EuroCup, αλλά δεν κατάφερε να πατήσει... το restart αφού έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα με 81-62.

Oι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την... φόρα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Έγιναν... υπόλογοι των λαθών τους στην τρίτη περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 24-7 για την Γκραν Κανάρια και με αυτόν τον τρόπο ο Προμηθέας έφτασε το ρεκόρ του στο 2-8, με πέμπτη διαδοχική ήττα (81-62).

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με ενέργεια, άνοιξε το σκορ (0-2) και παρά τις ευκαιρίες που δεν εκμεταλλεύτηκε στην αρχή, βρέθηκε μπροστά με 5-6 στο 4ο λεπτό με τον Αγραβάνη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και έφτασαν στο 12-8 με τρίποντο του Μπρουσίνο, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-12. Οι δύο ομάδες σε εκείνο το σημείο είχαν αρκετά λάθη και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στόχο από την περιφέρεια (0/5 τρίποντα).

Το 18-14 στις αρχές της δεύτερης περιόδου μετατράπηκε σε 18-17 από γκολ-φάουλ του Χαντ, με την συνέχεια να ανήκει στους γηπεδούχους που έκαναν το 22-17 με τον Ένις. Ένα γρήγορο επιμέρους 12-2 του Προμηθέα, όμως, που έκλεισε με τον Ρέι από την περιφέρεια, έδωσε ανάσα 5 πόντων 4’57’’ πριν το ημίχρονο. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο με το 29-35, αλλά η Γκραν Κανάρια οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το 36-38.

Το οποίο με την επιστροφή από την ανάπαυλα έγινε 38-38 και το προβάδισμα άλλαξε χέρια από τον Μπρουσίνο που έκανε το 43-38 στο 22’. Το υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου κύλισε με την Γκραν Κανάρια να βγαίνει συχνά στον αιφνιδιασμό υποχρεώνοντας σε 7(!) λάθη τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας σκόραρε μόλις 7 πόντους και βρέθηκε να κυνηγά διαφορά 15 πόντων στο ξεκίνημα του καθοριστικού δεκαλέπτου (60-45).

Εκεί, οι εμπνεύσεις των Χαντ, Γκάντι και Ρογκαβόπουλου έφεραν το ματς ξανά σε μονοψήφιους αριθμούς (60-52), ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση σε κάθε ένα από αυτά και η ψαλίδα άνοιξε ξανά στους 13 (67-54) 5'18'', πριν τη λήξη. Στα 3'45'' ο Ένις εκτέλεσε και ευστόχησε από το τρίποντο για το 71-56 και κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνει τις ελπίδες του Προμηθέα. Η εικόνα δεν άλλαξε και το τελικό σκορ (81-62) βρήκε τα Κανάρια με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62

ΠΟΥ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο… άδειασμα της ενέργειας του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους διαμορφώθηκε σε 24-7 για τους γηπεδούχους.

O MVP: Ο Ντίλαν Ένις με 18 πόντους (4/6 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και ένα φάουλ στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο «ΑΦΑΝΉΣ» ΉΡΩΑΣ: Ο Κρέιμερ με 10 πόντους, 3 ριμπ., 1 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Μπρουσίνο με επίσης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Θετικός και ο Ντιόπ με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Άντριτς που σε 18 λεπτά συμμετοχής έβαλε μόλις 2 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 18 λάθη του Προμηθέα και το τραγικό ποσοστό στα τρίποντα με 3/20 (15%). Τα 12 κλεψίματα της Γκραν Κανάρια και η διαφορά στην αξιολόγηση με 92 έναντι 52!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 7 λάθη του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο που έφερε το 24-7 επιμέρους.

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να κάνει το restart σε μία ούτως ή άλλως δύσκολη έδρα και πλέον έχει έναν Γολγοθά για να διαμορφώσει ένα καλύτερο ρεκόρ στις επόμενες αγωνιστικές. Από την άλλη η Γκραν Κανάρια συνεχίζει να εντυπωσιάζει.