ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Η ασύλληπτη εμφάνιση του Κώστα Σλούκα στο δεύτερο ημίχρονο με 23 πόντους & 80% εντός πεδιάς! (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε «μαγική» εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην ΑΕΚ, οδηγώντας με 23 πόντους και 80% ευστοχία τον Ολυμπιακό στην μεγάλη ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός απέδρασε με το σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της ΑΕΚ, την οποία νίκησε με 74-80 έπειτα από μια σκληρή μάχη καθ' όλη την διάρκεια του 40λεπτου.

Ο Κώστας Σλούκας κλείδωσε στα αποδυτήρια του κλειστού των Άνω Λιοσίων τον... κακό του εαυτό, ο οποίος στο πρώτο μέρος «έγραψε» 0/1 δίποντο και 0/2 τρίποντα σε 12:04'.

Στην επανάληψη, βγήκε στο παρκέ ένας... άλλος παίκτης, με τον ηγέτη του Ολυμπιακού να κυριαρχεί στο παρκέ κόντρα στους «κιτρινόμαυρους». Ο διεθνής γκαρντ ήταν καθοριστικός στην ανατροπή των Πειραιωτών, καθώς πέτυχε 23 πόντους, όλους στο β' ημίχρονο!

Ο Σλούκας είχε 4/5 τρίποντα, 4/5 δίποντα και 3/4 βολές στο δεύτερο «μισό», ολοκληρώνοντας το ντέρμπι με 11 ασίστ και μόλις ένα λάθος σε 31:55 λεπτά δράσης. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσε 16 από τους 30 πόντους του Ολυμπιακού, σερβίροντας παράλληλα και τέσσερα καθοριστικά καλάθια στους συμπαίκτες του.

Εξάλλου, αμέσως μετά την λήξη του αγώνα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δήλωσε πως «ο Κώστας Σλούκας είναι ένας καταπληκτικός παίκτης και μας βοήθησε να νικήσουμε».

Ο Ολυμπιακός έφτασε αισίως τις 11 νίκες σε 12 παιχνίδια της φετινής Basket League, με τον Σλούκα να βάζει τη σφραγίδα του στο ροζ φύλλο όντας ο MVP του ντέρμπι με την Ένωση.

@Photo credits: eurokinissi