Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-0 σετ (29-27, 25-17, 25-18)

Ο Παναθηναϊκός συνήλθε από το «σοκ» της ανατροπής που έκανε ο ΠΑΟΚ την περασμένη Τετάρτη, επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ, ισοφάρισε την σειρά και την Κυριακή (7μμ) στον 3ο ημιτελικό κρίνεται το εισιτήριο του μεγάλου τελικού της Volley League.

Με τον ΠΑΟΚ να θέλει τη νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό και τον Παναθηναϊκό για να μείνει... ζωντανός. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν μέχρι το πρώτο σετ, όπου και κρίθηκαν τα πάντα. Και κρίθηκαν γιατί εκτός του ότι οι «πράσινοι» έκαναν στις λεπτομέρειες το 1-0, είδαν και τους «ασπρόμαυρους» να χάνουν ακόμα και τον Σωτηρίου με τράβηγμα. Έτσι το «τριφύλλι» έφτασε στο άνετο 3-0 (29-27, 25-27, 25-18) με τις δύο ομάδες να παίζουν την Κυριακή (19:00) τον τρίτο και τελευταίο ημιτελικό που θα δώσει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Volley Lea

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο σετ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ, όπου κρίθηκαν και τα πάντα στον σημερινό ημιτελικό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, καθώς την στιγμή οι τυπικά γηπεδούχοι ξέφευγαν, οι Θεσσαλονικείς με όπλο την ψυχολογία από τη νίκη της Τετάρτης ανέτρεπαν την διαφορά. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 20-18, αλλά με τον Μπούτο στο σερβίς ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 4-0 και πήρε το προβάδισμα. Μετά το 22-22 ο «δικέφαλος του βορρά» είχε δύο σετ μπολ Τα πάντα όσον αφορά συνολικά στο ματς κρίθηκαν στο 26-27. Στο σημείο εκείνο ο Σωτηρίου έκανε λάθος σερβίς όπου και τραυματίστηκε, ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ και μετά δεν είχε πρόβλημα να πάρει τη νίκη.

Δεν θα μπορούσε να το χάσει ο Παναθηναϊκός

Και λέμε πως πήρε εύκολα τη νίκη, καθώς στα επόμενα δύο σετ, ο Παναθηναϊκός δεν γινόταν να χάσει. Και δεν γινόταν γιατί απέναντί του ήταν ένας αποδεκατισμένος ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο σημείο να αγωνίζονται με τρεις λίμπερο, καθώς εκτός του Στεφάνου, μετά τον τραυματισμό και του Σωτηρίου έπαιζαν και οι Κωνσταντινίδης, Εφραιμίδης ως ακραίοι. Με τόσα πολλά προβλήματα (αν βάλουμε και την απουσία των τεσσάρων ξένων) οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν θα μπορούσαν να κοντράρουν τους αντιπάλους τους. Πάλεψαν και με το παραπάνω, αλλά το 3-0 ήταν γεγονός.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ράπτης με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ρανγκέλ με Πανταλέων με 12. Για τους ηττημένους ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Μπούτος με 12.

Τα σετ: 29-27, 25-17, 25-18.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκούς προήλθαν από 1 άσο, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσους, 35 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 31% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Πανταλέων 12 (9/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ράπτης 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 35% άριστες), Πελεκούδας, Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 2 (2/8 επ.), Σωτηρίου 4 (4/9 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Μπούτος 12 (10/26 επ., 2 άσοι), Εφραιμίδης 9 (8/19 επ., 1 άς0, 67% υπ. - 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. - 62% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/11 επ., 1 άσο, 60% υπ.-33% άριστες), Τερζής 1 (1 άσο), Αρμενάκης 3 (3/8 επ.), Τακουρίδης, Μπούτος 21 (20/44 επ., 1 άσσος).