Η Κβίτοβα υπέταξε την Ριμπάκινα στον τελικό του Μαϊάμι!

Κώστας Ευθυμιάδης
Η Πέτρα Κβίτοβα πανηγυρίζει
H Πέτρα Κβίτοβα έκανε την έκπληξη και κέρδισε στον τελικό του Μαϊάμι την Ελενα Ριμπάκινα με 2-0 σετ (7-6, 6-2) για να πάρει τον πρώτο μεγάλο τίτλο της έπειτα από 5 χρόνια!

Η Πέτρα Κβίτοβα θυμήθηκε τα παλιά καλά χρόνια και επέστρεψε στους μεγάλους τίτλους!

Η 33χρονη Τσέχα χάλασε το νταμπλ της Ελενα Ριμπάκινα, κερδίζοντας την με 2-0 σετ (7-6, 6-2) σε έναν τελικό όπου όλα τα λεφτά ήταν το πρώτο σετ.

Αυτό κρίθηκε στο tie break με σκορ 14-12 (!) υπέρ της Κβίτοβα, η οποία πριν είχε χάσει πέντε ευκαιρίες να τελειώσει το σετ.

Πολύ πιο γρήγορα ξεμπέρδεψε στο δεύτερο αφού από νωρίς έκανε break και βρήκε άλλο ένα για να κλείσει το ματς σε 1 ώρα και 42 λεπτά (το πρώτο σετ κράτησε μόνο του μία ώρα και 6 λεπτά).

Είναι ο 30ος τίτλος καριέρας για την Κβίτοβα που θα επιστρέψει την Δευτέρα στην πρώτη δεκάδα.