Σβιόντεκ από… άλλον πλανήτη, διέλυσε την Πεγκούλα στον τελικό της Ντόχα

Η Ιγκα Σβιόντεκ κατέκτησε τον 12ο τίτλο της καριέρας της και πρώτο για το 2023.

Τον 12ο τίτλο της καριέρας της κατέκτησε η Ιγκα Σβιόντεκ. Το Νο1 του κόσμου συνέτριψε την Τζέσικα Πεγκούλα στον τελικό της Ντόχα και υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κερδίσει πέρυσι.

Eπικράτησε σε μόλις 67 λεπτά με 6-3, 6-0 και έφτασε το φετινό της ρεκόρ στο 13-2.

Η Πεγκούλα ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο σετ όπου ήταν πίσω στο σκορ με 4-3 και μετά ήρθε… πανωλεθρία. Δεν πήρε άλλο game στο ματς, με την Σβιόντεκ να έχει 29/44 κερδισμένους πόντους σε πρώτο σερβίς.

Η Σβιόντεκ, που έπαιξε ένα ματς λιγότερο λόγω απόσυρσης της Μπένσιτς, έχασε μόνο πέντε games σε όλο το τουρνουά!

O τελικός έγινε με πολύ δυνατό αέρα, όπως και ο ημιτελικός της Πεγκούλα με την Σάκκαρη, αλλά το Νο1 του κόσμου, δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα.