Στην Σαμπαλένκα η πρώτη νίκη στο φετινό Wimbledon

Η Αρίνα Σαμπαλένκα ξεπέρασε το εμπόδιο της Νικουλέσκου με 2-0 σετ.

Με την βροχή να προκαλεί καθυστέρηση στα περισσότερα ματς του Wimbledon, δράση έχουμε μόνο στα δύο κεντρικά court.

Στο Court 1 ολοκληρώθηκε και ο πρώτος αγώνας του φετινού Grand slam με την Αρίνα Σαμπαλένκα να παίρνει το εισιτήριο στην επόμενη φάση. Η Λευκορωσίδα, Νο2 στο ταμπλό, επικράτησε της Νικουλέσκου με 2-0 σετ (6-1, 6-4) σε 1 ώρα και 16 λεπτά και πλέον θα περιμένει να μάθει ποια εκ των Λάο (qualifier) και Μπούλντερ (wild card) θα αντιμετωπίσει.

Η Σαμπαλένκα τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ, ενώ πήρε προβάδισμα με 4-1 στο δεύτερο. Η Νικουλέσκου έβγαλε αντίδραση σε εκείνο το σημείο, εκμεταλευόμενη τα αρκετά αβίαστα λάθη της Σαμπαλένκα και αρχικά μείωσε σε 4-3 και στη συνέχεια σε 5-4. Ωστόσο η Λευκορωσίδα κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της και να τελειώσει το ματς, για να πάρει την πρώτη - χρονικά- πρόκριση στο φετινό τουρνουά.