Vienna Open: Στους «8» και ο Ζβέρεφ, ξεπέρασε το εμπόδιο του Ντε Μινόρ

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ συνεχίζει στους «8» του Vienna Open μετά τη νίκη του με 2-1 σετ επί του Αλεξ Ντε Μινόρ.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ ξεπέρασε το εμπόδιο του Αλεξ Ντε Μινόρ στη Βιέννη.

Το Νο2 του ταμπλό στο τουρνουά επικράτησε με 2-1 σετ (6-2, 3-6, 6-2) και έτσι στους «8» θα παίξει κόντρα στον Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ.

Στο πρώτο σετ ο Γερμανός χρειάστηκε μόλις 36 λεπτά για να κάνει το 1-0. Βρήκε νωρίς το πρώτο μπρέικ και ακολούθησε και δεύτερο για να πάρει προβάδισμα 5-1. Ο Ντε Μινόρ μείωσε, αλλά ο Ζβέρεφ έκλεισε το σετ με 6-2.

Στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν σε ισορροπία ως το 3-3. Ο Ντε Μινόρ κράτησε το σερβίς του και βρήκε μπρέικ στο σερβίς του Ζβέρεφ για να κάνει το 5-3. Κράτησε εύκολα το σερβίς του ξανά και ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο ο Ζβέρεφ μπήκε δυναμικά και έκανε μπρέικ στον Αυστραλό για να πάρει στη συνέχεια προβάδισμα με 3-0. Κράτησε χωρίς προβλήματα το σερβίς του και με μπρέικ στο 5-2 τελείωσε το ματς και συνεχίζει στο τουρνουά της Βιέννης.