US Open: Η Σβιόντεκ σε 73 λεπτά προκρίθηκε στον 3ο γύρο

H Ίγκα Σβιόντεκ έχασε μόλις 73 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σλόαν Στέφενς και να βρεθεί στον 3ο γύρο του US Open.

Mια ακόμα ημέρα στη δουλειά για την Ίγκα Σβιόντεκ, η οποία νίκησε τη Σλόαν Στέφενς με 6-3, 6-2 σε 73 λεπτά και προκρίθηκε στη φάση των «32» του US Open.

H 21χρονη Πολωνή και Νο.1 στην παγκόσμια κατάταξη, αρχίζει να ανεβάζει πάλι ρυθμούς και να φθάνει σε αγωνιστικά επίπεδα που έφεραν το σερί των 367 διαδοχικών νικών μέσα στο 2022.

Η Στέφενς, πρωταθλήτρια στο US Open το 2017, άντεξε μέχρι το 8ο γκέιμ του 1ου σετ, όταν η Σβιόντεκ με πέντε σερί γκέιμ προηγήθηκε 6-3, 4-0 και τελείωσε με άνεση τον αγώνα.

Επόμενη αντίπαλός της στο δρόμο για τον 4ο γύρο θα είναι 28χρονη Αμερικανίδα Λάουρεν Ντέιβις (Νο.105) η οποία απέκλεισε την Εκατερίνα Αλεξάντροβα, Νο.28 στο ταμπλό, με 0-6, 6-4, 7-6.

Η Πέτρα Κβίτοβα πέρασε χωρίς να κοπιάσει στον 3ο γύρο, καθώς η Ουκρανή αντίπαλός της Ανχελίνα Καλίνινα αποχώρησε από το τουρνουά εξ αιτίας ίωσης. Η Κβίτοβα θα μάθει τη νέα αντίπαλό της από τον αγώνα της Μουγκουρούθα με μια άλλη Τσέχα, την Λίντα Φρουχβίτοβα.