Άνετη πρόκριση για Τζόκοβιτς στον 3ο γύρο του Roland Garros

O Νόβακ Τζόκοβιτς σε χτύπημα
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεπέρασε με 3-0 σετ το εμπόδιο του Μάρτον Φούτσοβιτς και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς αντιμετώπισε προβλήματα μόνο για ένα σετ απέναντι στον Μάρτον Φούτσοβιτς, όμως στο τέλος έφθασε σε μια άνετη επικράτηση με 7-6(2), 6-0, 6-3 και στην πρόκριση στον 3ο γύρο του Roland Garros. Eκεί ο Τζόκοβιτς θα παίξει με τον Ισπανό, Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φόκινα.

Ο Τζόκοβιτς μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα 3-0, 4-1 και 5-2. Ομως το σετ είχε πολύ δρόμο, ο Φούτσοβιτς ισοφάρισε 5-5 και 6-6, οδηγώντας το στο tie break. Eκεί ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε 3-0, 4-2 και με τρεις σερί πόντους πήρε το σετ με 7-6(2).

Το 2ο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο για τον Σέρβο, που το κατέκτησε με 6-0 σε 35 λεπτά. Ο Φούτσοβιτς προηγήθηκε 2-1 στο 3ο σετ, όμως με τέσσερα σερί games ο Τζόκοβιτς ξέφυγε με 5-2, δέχθηκε break από τον Ούγγρο (5-3), όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο, κλείνοντας το σετ με 6-3 και φθάνοντας στην τελική επικράτηση σε δύο ώρες και 44 λεπτά.

Μάχη τεσσάρων ωρών και 44 λεπτών έδωσε ο Χουμπέρτ Χουρκάτζ, με τον Πολωνό να νικά τον Ολλανδό, Τάλον Γκρίκσπουρ με 3-6, 7-5, 7-6(13), 6-7 (5), 4-6 και να εξασφαλίζει την πρόκριση. Στον 3ο γύρο θα είναι και ο Αντρέι Ρούμπλεφ, μετά το 6-4, 6-2, 3-6, 6-3 επί του Κορεντίν Μουτέ, κλείνοντας ραντεβού με τον Λορέντζο Σονέγκο.