Indian Wells: Στον τελικό η Σβιόντεκ, 2-0 την Χάλεπ

Η Ιγκα Σβιόντεκ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χάλεπ και να προκριθεί στον τελικό του 1000αριου τουρνουά στην Καλιφόρνια.

Η Ιγκα Σβιόντεκ είναι η πρώτη φιναλίστ του τελικού στο Indian Wells.

H Πολωνή, βρίσκεται μία ανάσα από το να βρεθεί στο Νο2 της κατάταξης μετά τη νίκη της με 2-0 (7-6, 6-4) επί της Σιμόνα Χάλεπ, σε ένα ματς που κράτησε 1 ώρα και 50 λεπτά. Πήρε το πρώτο σετ με 7-6, σε ένα tie break άκρως συναρπαστικό.

Εκεί η Χάλεπ είχε δύο set point, όμως το υπέρ της 6-4, έγινε 8-6 υπέρ της Σβιόντεκ που με αυτή την ανατροπή βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ η Ρουμάνα ξεκίνησε με break όμως στο αμέσως επόμενο η Σβιόντεκ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με ένα ακόμη break στην πορεία του σετ, έφτασε στην πρόκριση και περιμένει να μάθει αν θα παίξει με Σάκκαρη ή Μπαντόσα.

Αυτός θα είναι ο έκτος τελικός της καριέρας της 20χρονης τενίστριας.