Τζόκοβιτς: Ζόρικη πρόκριση σε 4 ώρες με τον 18χρονο Πρίζμιτς (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πανηγυρίζει
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς τα… χρειάστηκε, αλλά έστω και μετά από 4 ώρες αγώνα, κατάφερε να λυγίσει με 3-1 σετ το Νο178 του κόσμου, Ντίνο Πρίζμιτς.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς συνέχισε από εκεί που το… άφησε στη Μελβούρνη.

Για να φτάσει βέβαια στην 29η σερί νίκη του στο Australian Open, χρειάστηκε να περάσει από χίλια κύματα απέναντι στον 18χρονο Ντίνο Πρίζμιτς από την Κροατία. Μετά από 4 ώρες αγώνα, τον κέρδισε με 3-1 σετ (6-2, 6-7, 6-3, 6-4) με το Νο178 του κόσμου να παίρνει βέβαια το χειροκρότημα.

Ηταν ένα κακό παιχνίδι από τον Τζόκοβιτς ο οποίος είχε 49 αβίαστα λάθη, ενώ χρειάστηκε 7 match points για να τελειώσει το ματς!

Ο επόμενος αντίπαλός του θα προκύψει αύριο από το παιχνίδι των Ποπίριν και Πόλμανς, αμφότεροι από την Αυστραλία.

Στα 5 σετ πέρασαν Φριτζ και Ρούμπλεφ

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας στους άνδρες, ο Αντρέι Ρούμπλεφ είχε εξίσου δύσκολο ντεμπούτο.

«Μάτωσε» για να αποκλείσει τον Βραζιλιάνο Σεϊμπούθ Βάιλντ καθώς χρειάστηκε το super tie break στο 5ο σετ για να προκριθεί! Πήρε τα πρώτα δύο σετ με 7-5, 6-4, έχασε τα επόμενα δύο με 6-3, 6-4 και με 7-6 και 10-6 στο tie break, επικράτησε στο πέμπτο σετ, για να περάσει στην επόμενη φάση όπου θα έχει πάλι δύσκολο έργο με έναν εκ των Γιούμπανκς και Ντάνιελ.

Στα πέντε σετ προκρίθηκε και ο Τέιλορ Φριτζ με αντίπαλο τον Αργεντινό Ντίαζ Ακόστα (4-6, 6-4, 3-6, 6-2, 6-4) σε ένα μάλλον απρόσμενα δύσκολο πέρασμα.

Νωρίτερα, ο Γιάνικ Σίνερ ξεμπέρδεψε σε τρία σετ με τον Βαν ντε Ζάντσουλπ (6-4, 7-5, 6-3), αλλά έδειξε… σκουριασμένος μετά την offseason. Πάλι με Ολλανδό θα παίξει στην επόμενη φάση, αφού τον περιμένει ο ντε Γιονγκ (απέκλεισε τον Κατσέν με 3-1 σετ)

Πιο εύκολα πέρασε στον δεύτερο γύρο ο Φράνσις Τιάφο που χρειάστηκε 4 σετ με τον Μπόρνα Τσόριτς (6-3, 7-6, 2-6, 6-3), ενώ με το ίδιο σκορ ο Μπάεζ απέκλεισε τον Γουλφ (3-6, 6-2, 6-3, 3-0 απόσυρση του Αμερικανού) και θα παίξει με τον Γκαλάν στον δεύτερο γύρο.

Στα πέντε σετ πέρασαν και οι Ο’ Κόνελ (3-6, 7-5, 4-6, 6-1, 7-5 τον Γκαρίν), Σερουντόλο (3-6, 6-3, 6-4, 2-6, 6-2 τον Σουίνι), Γκαλάν (2-6, 6-3, 7-6, 4-6, 7-6 (8) τον Κούμπλερ) και Κότοφ (7-5, 6-1, 6-7, 6-7, 6-3 τον Ρίντερνεκ).