Ο Ζβέρεφ αντίπαλος του Τσιτσιπά το απόγευμα της Πέμπτης στο Παρίσι

Δημήτρης Ντζάνης
O Αλεξάντερ Ζβερεφ
Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ νικώντας τον Ουγκό Ουμπέρ με 2-01 σετ θα είναι ο αντίπαλος που θα αντιμετωπίσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς το απόγευμα της Πέμπτης για την πρόκριση στα προημιτελικά στο Masters του Παρισιού.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ έπειτα από μονομαχία τριών ωρών και 29 λεπτών νίκησε τον Γάλλο, Ουγκό Ουμπέρ με 6-4, 6-7(3), 7-6(5) και θα αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά στη φάση των «16» στο Masters του Παρισιού.

Είναι το μεγάλο παιχνίδι για την Πέμπτη (2/11) στο Παρίσι, είναι ο 3ος κατά σειρά αγώνας στο κεντρικό γήπεδο και θα αναμένεται να αρχίσει περίπου στις 16:30.

Στο 1ο σετ οι παίκτες διατήρησαν το σερβίς τους μέχρι και το 8ο game, για το 4-4, όμως ο Ζβέρεφ βρήκε το break για το 5-4 και σερβίροντας, αφού απέφυγε break στο 30-40, κατέκτησε το σετ με 6-4

Με νέο break o Γερμανός έκανε το 3-2 και με love game το 4-2 στο 2ο σετ και στη συνέχεια με 5-3. Ο Ουμπέρ με love game μείωσε 5-4, μετά προηγήθηκε 15-40, έφθασε στο break για το 5-5, προσπέρασε με 6-5, με τον Ζβέρεφ να στέλνει το σετ στο tie break, εκεί ο Γάλλος κυριάρχησε, κατακτώντας το σετ με 7-6(3).

Στο 3ο σετ ο Ουμπέρ με νέο break έκανε το 3-2, ξέφυγε με 4-2, ο Ζβέρεφ με love game μείωσε 4-3 και σε game 18 πόντων και στην 4η ευκαρία για break ισοφάρισε σε 4-4. Ο Ζβέρεφ προηγήθηκε 5-4 και 6-5, όμως ο Ουμπέρ ισοφάρισε σε 5-5 και 6-6 και η νίκη κρίθηκε στο tie break.

Με μίνι break o Ουμπέρ έκανε το 3-1, o Ζβέρεφ με το δικό του μίνι break μείωσε σε 4-3 και προσπέρασε με 5-4. Η μάχη κορυφώθηκε με τον Ζβέρεφ να φθάνει στο 6-5 και σε match point και αμέσως να τελειώνει τον αγώνα, κατακτώντας το σετ με 7-6(5).

Άνετα ο Τζόκοβιτς, εκτός συνέχειας ο Ρουντ

Σε μια εύκολη αποστολή μετέτρεψε ο Νόβακ Τζόκοβιτς τη δική του πρεμιέρα στο Παρίσι. Ο Σέρβος νίκησε τον Αργεντινό, Τόμας Μαρτίν Ετσεβερί νε 6-3, 6-2 και πέρασε στη φάση των «16».

Εκεί την Πέμπτη (2/11) και όχι πριν από τις 20:30 θα αντιμετωπίσει τον Ολλανδό, Τάλον Γκρίκσπορ. Αντίθετα ο Κάσπερ Ρουντ αποχαιρέτησε πολύ νωρίς το τουρνουά, καθώς ο Φρανσίσκο Σερούντολο νίκησε τον Νορβηγό με 7-5, 6-4.