O Ρούμπλεφ κέρδισε τον Βαβρίνκα και συνεχίζει στην Μαδρίτη

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ
Στους «32» του τουρνουά Masters της Μαδρίτης είναι ήδη ο Αντρέι Ρούμπλεφ μετά τη νίκη του με 2-0 σετ επί του Σταν Βαβρίνκα.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο σετ, ο Αντρέι Ρούμπλεφ επικράτησε με 2-0 σετ (7-5, 6-4 σε μία ώρα και 17 λεπτά) του Σταν Βαβρίνκα και προχωρά στον τρίτο γύρο του τουρνουά της Μαδρίτης.

Οι δύο αντίπαλοι, αφού έπαιξαν… πέτρα, ψαλίδι, χαρτί το ποιος θα σερβίρει πρώτος στο ματς, σοβάρεψαν την ώρα του πρώτου σερβίς, με τον Ρούμπλεφ να κάνει το κρίσιμο break στο 6-5 και να φτάνει στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Βαβρίνκα αιφνιδίασε τον Ρώσο και προηγήθηκε 2-0, με τον Ρούμπλεφ όχι μόνο να αντιδρά, αλλά να κατακτά πέντε συνεχόμενα και να πηγαίνει να σερβίρει για το ματς!

Παρ’ όλα αυτά, ο Βαβρίνκα του έκανε break και μείωσε σε 5-4, αλλά ο εξαιρετικός για ένα ακόμη ματς Ρούμπλεφ (3 μόνο αβίαστα λάθη σε όλο το παιχνίδι), πήρε στη συνέχεια το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Εκεί θα βρει τον Ιάπωνα Γιοσιχίτο Νισιόκα.