Με ανατροπή ο Ρούμπλεφ πρωταθλητής στο Μόντε Κάρλο

Δημήτρης Ντζάνης
O Αντρέι Ρούμπλεφ
Ο Αντρέι Ρούμπλεφ νικώντας τον Χόλγκερ Ρούνε με 2-1 σετ, διαδέχθηκε τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Μόντε Κάρλο, κατακτώντας τον 13ο τίτλο της καριέρας του και 1ο σε 1000άρι τουρνουά.

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ στα χωμάτινα γήπεδα του Μόντε Κάρλο πανηγυρίζει τον 1ο τίτλο της καριέρας του σε τουρνουά Masters. O 25χρονος Ρώσος με ανατροπή στο σκορ και στο 3ο σετ, νίκησε τον Χόλγκερ Ρούνε με 5-7, 6-2, 7-5 και διαδέχθηκε τον Στέφανο Τσιτσιπά στη θέση του πρωταθλητή στο 1.000άρι τουρνουά στο Πριγκιπάτο.

Ο Ρούμπλεφ έφθασε στον 13ο τίτλο της καριέρας του και πρώτο μέσα στο 2023, απέναντι στον 20χρονο Δανό, που είχε την ευκαιρία να φθάσει στο 2ο τίτλο του σε Masters, μετά αυτόν πέρυσι στο Παρίσι.

Στο 1ο σετ ο Ρούνε κράτησε το σερβίς του από το 15-40 στο 3ο game, στην ίδια δύσκολη θέση βρέθηκε ο Ρούμπλεφ στο αμέσως επόμενο, όμως έσωσε το break, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο Ρούνε με love break έκανε το 3-2 και με το πρώτο break στον τελικό προηγήθηκε 4-2, όμως ο Ρούμπλεφ επέστρεψε στο σετ για το 4-4.

Οι παίκτες κράτησαν το σερβίς τους, με τον Ρούνε να προηγείται με 6-5 και στο 12ο game, ο νεαρός Δανός φθάνοντας σε set point (30-40), πέτυχε το break, κατακτώντας και το σετ με 7-5 σε 56 λεπτά.

Στο 2ο σετ ο Ρούμπλεφ κυριάρχησε. Ξεκίνησε με break, πήγε στο 2-0, ο Ρούνε ισοφάρισε σε 2-2, όμως ο Ρούμπλεφ με τέσσερα στη σειρά games, κατέκτησε το σετ με 6-2 σε 34 λεπτά.

Σε game 14 σχεδόν λεπτών ο Ρούνε επέστρεψε από το 40-0, "έσβησε" τρεις φορές το αβαντάζ του Ρούμπλεφ και εκμεταλλευόμενος τη δική του ευκαιρία έκανε το break, για το 2-0 στο 3ο σετ, ενώ διατηρώντας εύκολα το δικό του σερβίς ξέφυγε με 3-0.

Ο Ρούμπλεφ σπατάλησε δύο ευκαιρίες για break στο 5ο game, ο Ρούνε το τελείωσε με δύο άσους για το 4-1. Όμως το σετ απέκτησε νέο ενδιαφέρον στο 7ο game, με τον Ρούμπλεφ να προηγείται 0-40 και αυτή τη φορά να πετυχαίνει το αναγκαίο break, πλησιάζοντας στο 4-3 και αμέσως ισοφάρισε σε 4-4.

Ο Ρούνε με love game διατήρησε το προβάδισμα (5-4), αλλά ο Ρούμπλεφ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 5-5. Στο 11ο game o Ρούμπλεφ προηγήθηκε 15-40 και με διπλό λάθος από τον Ρούνε, πέτυχε το break και πήρε το προβάδισμα με 6-5, αποκτώντας την ευκαιρία να σερβίρει για τον τίτλο. Και δεν την άφησε να πάει χαμένη, προηγήθηκε 40-0 και στο 2ο championship point με άσο κατάκτησε το σετ με 7-5, πανηγυρίζοντας τον τίτλο στο Μόντε Κάρλο, έπειτα από μάχη δύο ωρών και 34 λεπτών.