Ντιμιτρόφ - Τσιτσιπάς 1-2: Βγήκε νικητής στην «αρένα» της Ρώμης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε προσπάθεια 2,5 ωρών για να νικήσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στη Ρώμη.

Μια διαφαινόμενη άνετη επικράτηση, έγινε νίκη θρίλερ για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που νίκησε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 6-3, 5-7, 7-6(4) και συνεχίζει στη φάση των «16» στο 1.000άρι τουρνουά της Ρώμης.

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε να σώσει δύο match points στο 10ο και στο 12ο γκέιμ του 3ου σετ, για να το οδηγήσει στο tie break, εκεί ο 24χρονος Έλληνας προηγήθηκε 5-0, ο Ντιμιτρόφ μείωσε σε 5-4, όμως ο 24χρονος Έλληνας διατήρησε την ψυχραιμία του και με δύο σερί πόντους στο σερβίς του πήρε τη διαδικασία με 7-4, το σετ και μαζί τη νίκη. Τώρα ο Τσιτσιπάς θα παίξει με τον Κάρεν Κατσάνοφ, καθώς ο Ρώσος νίκησε τον Ισπανό, Πάμπλο Καρένο Μπούστα με 6-4, 2-6, 6-1.

28η νίκη στη σεζόν

Ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την 28η νίκη του μέσα στο 2022 και την 3η επί του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ σε ισάριθμα ραντεβού τους στο χώμα, μόνο που οι νίκες σε Βαρκελώνη και Μαδρίτη είχαν εξελιεχθεί σε άνετες για τον Έλληνα παίκτη.

Άνετα το 1-0

Για να είμαστε πιο ακριβείς ο Τσιτσιπάς με την απόδοσή του τις έκανε εύκολες, κάτι που δεν συνέβη σήμερα. Το 1ο σετ πάντως ήταν ίδιο και απαράλλαχτο, όπως τα προηγούμενα δύο παιχνίδια τους. Ο Τσιτσιπάς με break στο 2ο game και κυριαρχικό παιχνίδι προηγήθηκε 3-0, με τον Ντιμιτρόφ να μην μπορεί να βρει απαντήσεις και το 6-3 να έρχεται σε 32 λεπτά.

Η ανατροπή με 5 σερί game από Ντιμιτρόφ

Κάπως έτσι κύλησε το 2ο σετ, με τον Τσιτσιπά να φθάνει σε νέο break στο 7ο γκέιμ (4-3) και σερβίροντας να διαμορφώνει το 5-3. Εκεί όλα άλλαξαν, ο Ντιμιτρόφ μείωσε σε 5-4 και με το πρώτο δικό του break έκανε το 5-5, παίρνοντας την ψυχολογία του αγώνα. Ο 31χρονος Βούλγαρος κατακτώντας τους 16 από τους 17 τελευταίους πόντους του β' σετ το κατέκτησε 7-5 και τρέχοντας 5-0 στα games, προγήθηκε 1-0 στο 3ο σετ.

Ο Ντιμιτρόφ με πέντε σερί πόντους διατήρησε το σερβίς του στο 3ο γκέιμ, με τον Τσιτσιπά να χάνει προβάδισμα 40-0, τη μάχη να κορυφώνεται και τον Ντιμιτρόφ να φθάνει στο 5-4. Ο Τσιτσιπάς έσωσε το 1ο match point του Βούλγαρου στο 30-40 του 10ου game και στο το 2ο στο 12ο game, μπόρεσε να πάει τον αγώνα στο tie break και εκεί να φθάσει στη νίκη. Ο Τσιτσιπάς είχε 37 winners και 34 αβίαστα λάθη, ο Ντιμιτρόφ 27 winners και 31 αβίαστα λάθη, αντίστοιχα.