Αλκαράθ – Ρουντ 2-0: Ιστορικό πρώτο Masters για τον 18χρονο Ισπανό

Ο Κάρλος Αλκαράθ έγινε ο νεότερος νικητής στην ιστορία του όπεν στο Μαϊάμι κερδίζοντας με 2-0 σετ τον Κάσπερ Ρουντ.

Τόσο για τον Κάρλος Αλκαράθ όσο και για τον Κάσπερ Ρουντ, η νίκη στον τελικό του Μαϊάμι θα έφερνε και τον πρώτο Masters τίτλο και στους δύο.

Τελικά ο πρώτος κατάφερε να το σηκώσει γράφοντας παράλληλα ιστορία. Ο Αλκαράθ κέρδισε με 2-0 σετ (7-5, 6-4 σε 1 ώρα και 53 λεπτά) και έγινε ο νεότερος σε ηλικία που κερδίζει τον τίτλο στο συγκεκριμένο τουρνουά και ο 3ος νεότερος στην ιστορία πίσω από τους Τσανγκ και Ναδάλ που κερδίζει τουρνουά Masters.

Παράλληλα, με αυτή τη νίκη αύριο θα βρεθεί στο No11 της παγκόσμιας κατάταξης και σε απόσταση λίγων βαθμών από την 10αδα.

Με το… καλημέρα στο πρώτο σετ ο Ρουντ έκανε το break και προηγήθηκε με 3-0. Ο Ισπανός αντέδρασε όμως και βρήκε break με τη σειρά του στο 4-2, μειώνοντας στο ένα game και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 4-4. Στο 5-5 ο Αλκαράθ βρήκε διπλό break point και το εκμεταλλεύτηκε για να κλείσει το πρώτο σετ στο 7-5, αφού έσωσε πρώτα break point του Νορβηγού.

Στο δεύτερο σετ, το πρώτο game ήταν μακράς διάρκειας, αλλά κατέληξε με break του Αλκαράθ που είχε πλέον το πάνω χέρι.

Κράτησε άνετα το σερβίς του και έκανε ένα ακόμη break με εκπληκτικά χτυπήματα (3-0). Ο Ρουντ μετά από έξι απόπειρες κατάφερε να κάνει break για να μειώσει σε 3-1 και στη συνέχεια σε 3-2 στο σερβίς του, ωστόσο ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Το ματς συνεχίστηκε, ο Αλκαράθ κράτησε το σερβίς του ως το τέλος και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-4 και στον τίτλο. Πλέον ο Αλκαράθ μετρά ρεκόρ 3-0 σε τελικούς στην καριέρα του!