Αποκλεισμός για Λάκη από το US Open!

Την χρυσή ευκαιρία να προχωρήσει στο US Open έχασε η Μιχαέλα Λάκη καθώς αν και βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη τελικά έχασε από την Alex Eala, Νο.2 στην παγκόσμια κατάταξη των juniors.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κράτησε 2 ώρες και 23 λεπτά η Μιχαέλα Λάκη έχασε από την Alex Eala με 4-6, 7-5, 6-4 και ολοκλήρωσε την πορεία της στη φάση των "16" του US Open.

Η Λάκη ήταν καλύτερη από την αντίπαλή της και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4. Ήταν συγκλονιστική και στο 2ο σετ και είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη και να τελειώσει το παιχνίδι στο 10ο game, στο σερβίς της Eala στο 4-5, 30-40.

Η Φιλιππινέζα έσωσε το match point γύρισε το σετ και κέρδισε σε ψυχολογία. Στο 3ο σετ η Φιλιππινέζα βρέθηκε μπροστά σε 5-2, η Λάκη μείωσε σε 5-4, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.