Σάκκαρη - Κουντερμέτοβα 2-1: Στους 16 του Rogers Cup του Μόντρεαλ (vid)

Βασίλης Τεμπέλης
Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-1 (6-4, 5-7, 6-4) σετ την Ρωσίδα Βερόνικα Κουντερμέτοβα και προκρίθηκε στους 16 του Rogers Cup στο Μόντρεαλ. Αντίπαλός της η Βικτόρια Αζαρένκα (12/8, 19:00)

Η Μαρία Σάκκαρη τέθηκε αντιμέτωπη το απόγευμα της Τετάρτης (11/8) με την Ρωσίδα Βερόνικα Κουντερμέτοβα, την νίκησε 2-1 σετ και προκρίθηκε στους 16 του Rogers Cup στο Μόντρεαλ.

Η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια, η οποία ρίχτηκε ξανά στη μάχη λίγες μέρες μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-4. Στο δεύτερο η 24χρονη Ρωσίδα No33 του κόσμου δυσκόλεψε περισσότερο την Μαρία Σάκκαρη.

Οι δυο τους κονταροχτυπήθηκαν με τη μάχη να μοιάζει αμφίρροπη και την ισοπαλία να κυριαρχεί στα games. Τελικά η Κουντερμέτοβα πήρε το δεύτερο σετ με 7-5. Η Μαρία Σάκκαρη όμως ήταν εκεί στο τρίτο σετ.

Αν και βρέθηκε πίσω (0-2), κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά. Τελικά πήρε το τρίτο σετ (6-4) και την πρόκριση για τους 16 της διοργάνωσης. Αντίπαλός της θα είναι η Βικτόρια Αζαρένκα (12/8, 19:00). H 32χρονη Λευκορωσίδα βρίσκεται στο Νο15 της παγκόσμιας κατάταξης.

Τα σετ: 6-4, 5-7, 6-4